Konut ve konut yerleşimlerinde dayanıklılık, kapsayıcılık ve uyarlanabilirlik bağlamında kadın deneyimleri üzerinden bir araştırma
A research on women's experiences in the context of resilience, inclusivity and adaptability in housing and residential settlements
- Tez No: 1012253
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Konut, bireylerin barınma gereksinimlerini karşılayan fiziksel bir yapı olmanın ötesinde, toplumsal ilişkilerin, kimliklerin ve cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği temel bir mekânsal düzlemdir. Tez çalışması, çalışan kadınların konut ve konut çevresine ilişkin mekânsal deneyimlerini kapsayıcılık, uyarlanabilirlik ve kırılganlık kavramları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumsal cinsiyet perspektifi, konut yerleşimleri ölçeğinde bir mekânsal analiz aracı olarak kullanılarak, kadınların gündelik yaşam pratikleri ile mekân arasındaki ilişki görünür kılınmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, dayanıklılık (resilience) kuramı ve toplumsal cinsiyete duyarlı planlama literatürüne dayanmaktadır. Konut ve konut çevresi, erişilebilirlik, güvenlik algısı, zamansal kullanım, bakım emeği, sosyal ilişkiler ve kamusal–yarı kamusal mekânlarla kurulan ilişkiler üzerinden bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Bu doğrultuda kapsayıcılık mekânsal erişim ve eşit kullanım olanakları, uyarlanabilirlik değişen yaşam koşullarına yanıt verebilme kapasitesi ve kırılganlık ise mekânsal sınırlılıklar ile gündelik yaşamı zorlaştıran koşullar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı çerçevesinde kurgulanmıştır. Nicel aşamada, Türkiye genelinde, ağırlıklı olarak İstanbul'da katılım sağlanan pilot anket çalışması aracılığıyla konut yerleşimlerinin kapsayıcılık, uyarlanabilirlik ve dayanıklılık düzeyleri incelenmiştir. Nitel aşamada ise İstanbul'un Kadıköy ilçesi örneklem alanı olarak belirlenmiş; kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen çalışan kadınlarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular, çalışan kadınların mekânsal deneyimlerinin erişilebilirlik, zaman baskısı, güvenlik algısı ve gündelik yaşamın organizasyonu etrafında şekillendiğini göstermektedir. Sonuç olarak tez, konut tasarım ve planlama süreçlerinde toplumsal cinsiyete duyarlı, kapsayıcı ve uyarlanabilir yaklaşımların gerekliliğini vurgulamakta ve akademik literatüre ve mekânsal üretime katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Housing is not merely a physical structure that fulfills individuals' need for shelter; it is also a fundamental spatial domain where social relations, identities, and gender roles are reproduced. This thesis aims to examine the spatial experiences of working women in relation to housing and its surrounding environment within the framework of inclusivity, adaptability, and vulnerability. By employing a gender perspective as a spatial analytical tool at the scale of housing settlements, the study seeks to make visible the relationship between women's everyday practices and space. The theoretical framework of the study is grounded in resilience theory and gender-sensitive planning literature. Housing and its surrounding environment are addressed through a holistic approach, considering dimensions such as accessibility, perceived safety, temporal use, care work, social relations, and interactions with public and semi-public spaces. In this context, inclusivity is evaluated in terms of spatial access and equal use opportunities; adaptability refers to the capacity to respond to changing life conditions; and vulnerability is examined through spatial constraints and conditions that complicate everyday life. The research is structured within a mixed-methods approach. In the quantitative phase, a pilot survey conducted across Türkiye, predominantly with participants from Istanbul, was used to analyze the levels of inclusivity, adaptability, and resilience in housing settlements. In the qualitative phase, the Kadıköy district of Istanbul was selected as the case study area, and semi-structured in-depth interviews were conducted with working women selected through snowball sampling. The qualitative data obtained were analyzed using content analysis. The findings indicate that the spatial experiences of working women are shaped around accessibility, time pressure, perceived safety, and the organization of everyday life. In conclusion, the thesis emphasizes the necessity of gender-sensitive, inclusive, and adaptable approaches in housing design and planning processes, and aims to contribute to both academic literature and spatial production.