Mobil haberleşme teknolojilerinin tarihçesi ve geleceği (1G'den 6G'ye)
The history and future of mobile communication technologies: from 1G to 6G
  1. Tez No: 1012254
  2. Yazar: HANİFİ TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT KARACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, mobil iletişim teknolojilerinin birinci nesilden (1G) altıncı nesil (6G)'e kadar olan evrimini, her bir neslin gelişimi, ortaya çıkışındaki gereksinimleri, sundukları mimari çözümleri, karşılaştıkları zorlukları ve sonraki nesillere aktardıkları mirası, temel mühendislik prensipleri ve performans metrikleri çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, nitel bir yöntem olan literatür derlemesine dayanmaktadır. Deneysel bir uygulama yerine, ITU ve 3GPP gibi standart belirleyici kuruluşların teknik raporları, teknoloji firmalarının belgeleri ve hakemli akademik makaleler incelenmiştir. Bu kaynaklar doğrultusunda, her neslin teknik özellikleri ve performans hedefleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Mobil iletişimdeki gelişim yalnızca hız ve kapasite artışı değil; aynı zamanda donanım temelli yapılardan yazılım tabanlı sistemlere geçişle yaşanan köklü bir değişimi de yansıtmaktadır. Sonuç: Mobil iletişim sistemlerindeki evrimin, teknolojinin sınırlarını sürekli zorlayan mühendislik başarılarının bir kronolojisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak daha da önemlisi, bu evrimin donanım odaklılıktan yazılım ve zeka odaklılığa doğru net bir yönelimi olduğunu göstermektedir. Geleceğin mobil ağlarının (6G ve ötesi) başarısının, yalnızca teknik mükemmeliyete (Tbps hızlar, mikrosaniye gecikmeler) ulaşmaktan daha fazlasına bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to analyze the evolution of mobile communication technologies from the first generation (1G) to the sixth generation (6G) within the framework of fundamental engineering principles and performance metrics. It focuses on the development of each generation, the requirements that led to their emergence, the ar chitectural solutions they introduced, the challenges they faced, and the legacy they passed on to subsequent generations. Method: The research is based on a qualitative approach, specifically a literature review. Instead of experimental implementation, technical reports from standardization bodies such as ITU and 3GPP, documents from technology companies, and peer-reviewed academic papers were examined. Based on these sources, the technical characteristics and performance objectives of each generation were comparatively evaluated. Findings: The evolution in mobile communications represents not only an increase in speed and capacity but also a profound transformation from hardware-based structures to software-driven systems. Conclusion: The evolution of mobile communication systems reveals a chronology of engineering achievements that have continuously pushed the boundaries of technology. More importantly, it demonstrates a clear shift from hardware-centric to software- and intelligence-oriented paradigms. It has been concluded that the success of future mobile networks (6G and beyond) will depend on more than merely achieving technical excellence (Tbps-level speeds, microsecond latency).