Genel afete hazırlık ve bireysel afet direnci ilişkisi: İstanbul Bahçelievler Belediyesi örneği
The relationship between general disaster preparedness and individual disaster resilience: A study on employees of Bahçeli̇evler Municipality
  1. Tez No: 1012278
  2. Yazar: MERVE ELVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
Özet
Dünya Risk Raporu 2023 verilerine göre Türkiye 193 ülke arasından 30.sırada yer almaktadır. Afet dirençliliği, meydana gelen doğal ve beşeri afetler karşısında kurumlar ve bireylerin uyum sağlama kapasitesi olarakta tanımlanır. Bu çalışmada; Bahçelievler Belediyesi̇ çalışanlarının Genel afete hazırlık düzeyinin belirlenmesi ve bu düzeyin bireysel afet direnci̇ ile ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu araştırma kapsamında İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde hizmet veren Bahçelievler Belediyesi personellerinden 330 kişilik kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen örnekleme çevrimiçi anket uygulanmıştır. Bu araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 ve AMOS 22.0 istatistik paket programları kullanılmıştır. Ölçme araçlarının yapı geçerliğini değerlendirmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmış; güvenirlik incelemeleri kapsamında ise madde–toplam korelasyonu ve Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmış, genel afete hazırlık inancının bireysel afet direnci üzerindeki yordayıcı etkisini ortaya koymak amacıyla çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p < 0,05) olarak kabul edilmiştir. Bulgular, Bahçelievler Belediyesi çalışanlarının genel afete hazırlık düzeyleri ile bireysel afet direnci arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Birinci modeldeki regresyon analizi bulgularına göre genel afete hazırlık inancının yüksek olması, bireysel afet direncinin artmasına neden olmaktadır. İkinci modeldeki regresyon analizi bulgularına göre genel afete hazırlığa ilişkin algılanan duyarlılık, algılanan yarar ve öz yeterlilik inancının yüksek olması, bireysel afet direncinin artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the 2023 World Risk Report data, Turkey ranks 30th among 193 countries. Disaster resilience is defined as the capacity of institutions and individuals to adapt to natural and man-made disasters. This study aims to determine the level of preparedness for general disasters among Bahçelievler Municipality employees and to reveal the relationship between this level and individual disaster resilience. In this study, a convenience sampling method was used to select a sample of 330 employees of the Bahçelievler Municipality, which is located in the district of Bahçelievler in Istanbul. These study data were analyzed using statistical software packages SPSS 21.0 and AMOS 22.0. Confirmatory factor analysis (CFA) was used to evaluate the construct validity of the measurement instruments, and Cronbach's alpha coefficients and item–total correlations were calculated to assess reliability. Pearson'un korelasyon analizi kullanıldı ve ardından çeşitli regresyon analizleri kullanıldı. Ayrıca, genel disaster preparedness inancının kişisel disaster resilience üzerindeki öngörüler üzerindeki etkisi değerlendirildi. All statistical analyses set the statistical significance level at 0.05 (p = 0.05). Resultats indicate that there is a positive and significant relationship between Bahçelievler Municipality employees' general disaster preparedness levels and their individual disaster resilience. According to the regression analysis findings in the first model, a high level of belief in general disaster preparedness leads to an increase in individual disaster resilience. According to the regression analysis findings in the second model, high perceived sensitivity, perceived benefit, and self-efficacy belief regarding general disaster preparedness leads to an increase in individual disaster resilience.