Kentsel dönüşümde parsel bazlı uygulamaların kentsel yaşam kalitesi, mahalle ve konut memnuniyeti üzerindeki etkilerine dair algısal bir çözümleme
A perceptual analysis of the effects of parcel-based urban renewal implementations on the quality of urban life, neighborhood and housing satisfaction
  1. Tez No: 1012300
  2. Yazar: SEVAL SARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DORUK ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Kent nüfusundaki artış, kentsel alanlarda mekânsal, çevresel ve sosyal sorunların çoğalmasına neden olmuştur. Bu sorunların çözümünde başvurulan kentsel dönüşüm politikaları, konut kalitesinin artırılması ve planlı gelişim aracılığıyla yaşam koşullarının iyileştirilmesini hedefleyen önemli bir araçtır. Türkiye'de başlangıçta afet riski taşıyan alanların yenilenmesine odaklanan kentsel dönüşüm uygulamaları, zamanla parsel bazlı dönüşüm biçiminde yaygınlaşmıştır. Ancak bu uygulamalar çoğunlukla bireysel yapı yenilemesine odaklanmakta; sosyal donatı, kamusal alan ve çevresel düzenleme gibi unsurlar yeterince dikkate alınmadığında yaşam kalitesi algısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul ili Kadıköy ilçesi Göztepe Mahallesi örneğinde, parsel bazlı kentsel dönüşümün mekânsal kalite, yaşam kalitesi ve konut–yakın çevre memnuniyeti üzerindeki etkilerini kullanıcı algıları üzerinden değerlendirmektir. Bu kapsamda, farklı dönemlerde dönüşüm geçirmiş konutlarda yaşayan kullanıcılarla gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş; veriler SPSS ve Jamovi programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile analiz edilmiş, açık uçlu sorular ise betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, parsel bazlı kentsel dönüşüm uygulamalarının yapı kalitesini artırmasına rağmen mahalle ölçeğinde mekânsal kaliteyi geliştirme konusunda sınırlı kaldığını göstermektedir. Özellikle yeşil alan, otopark ve sosyal donatı eksikliklerinin kullanıcı memnuniyeti üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, kentsel dönüşüm uygulamalarında bütüncül ve kullanıcı odaklı planlama yaklaşımlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in urban population has led to various spatial, environmental, and social problems in cities. Urban transformation policies are commonly used to address these issues and aim to improve living conditions by increasing housing quality and supporting planned development. In Türkiye, these policies initially focused on the renewal of areas under disaster risk, but over time parcel-based transformation practices have become more widespread. However, these practices mostly focus on individual buildings, and when elements such as social facilities, public spaces, infrastructure, and environmental arrangements are not sufficiently considered, they may negatively affect people's perception of quality of life. The aim of this thesis is to examine the effects of parcel-based urban transformation on spatial quality, quality of life, and housing and neighborhood satisfaction through user perceptions, using the case of Göztepe Neighborhood in Kadıköy, Istanbul. In this context, data obtained from surveys conducted with residents living in transformed housing units from different periods were analyzed. A quantitative research method was used in the study, and the data were analyzed using SPSS and Jamovi programs. The relationships between categorical variables were examined with the Chi-square test, while open-ended questions were evaluated through descriptive analysis. The findings show that although parcel-based transformation improves building quality, it remains limited in improving spatial quality at the neighborhood scale. In particular, the lack of green areas, parking spaces, and social facilities plays an important role in user satisfaction. These results indicate the need for more holistic and user-oriented approaches in urban transformation practices.