Nişasta bazlı dolgularda mikrokristalize selülozkullanılarak ısıl stabilitenin artırılması
Enhancing thermal stability in starch-based fillings usingmicrocrystalline cellulose
  1. Tez No: 1012299
  2. Yazar: SAADET BARILDAY MAYUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAİD TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Kimya, Food Engineering, Chemical Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dolgu kremaları, pastacılık ve unlu mamuller sektöründe ürünlere tat, doku ve görsel çekicilik kazandırmak amacıyla yaygın olarak kullanılan, genellikle su bazlı ve nişasta temelli yarı katı gıda sistemleridir. Özellikle kek, kruvasan ve benzeri pişirme işlemine tabi tutulan ürünlerde kullanılan dolgu kremalarının, üretim ve pişirme süreçleri boyunca ısıl stabilitelerini koruması, ürün kalitesi ve tüketici kabulü açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle dolgu kremalarının reolojik, tekstürel ve yapısal özelliklerinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu özelliklerin geliştirilmesinde şeker konsantrasyonu (Briks), nişasta yapısı ve formülasyonda kullanılan hidrokolloidlerin rolü belirleyicidir. Mikrokristalize selüloz (MCC), gıda endüstrisinde jel yapıcıdan ziyade kıvam artırıcı ve yapılandırıcı bir hidrokolloid olarak kullanılmaktadır. Ancak MCC'nin dolgu kremalarında etkinliği, yalnızca ilave miktarına değil, aynı zamanda sistemin Brix seviyesi ile olan etkileşimine bağlıdır. Bu çalışmada, farklı Brix seviyeleri ve MCC oranlarının nişasta bazlı dolgu kremalarının ısıl stabilitesi ile reolojik ve tekstürel özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla, dört farklı Briks seviyesinde (10, 20, 30 ve 40 Briks) ve üç farklı MCC oranında (%0,4, %0,7 ve %1,0) olmak üzere toplam 12 adet dolgu kreması formülasyonu hazırlanmıştır. Üretilen örneklerin ısıl stabiliteleri fırınlama testleri ile değerlendirilmiştir. Reolojik özellikler, reometre kullanılarak 25–100–25 °C sıcaklık profili altında incelenmiş; 30 °C'de ısıtma ve soğutma eğrilerinden elde edilen viskozite değerleri kullanılarak termal histerezis oranları hesaplanmıştır. Ayrıca, 25 °C'de viskozite ve tekstür analizleri gerçekleştirilmiş ve mikroyapılar mikroskobik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, MCC ilavesinin dolgu kremalarının reolojik davranışı ve ısıl stabilitesi üzerinde etkili olduğunu; ancak bu etkinin MCC oranının artışıyla doğrusal olarak devam etmediğini göstermiştir. Fırınlama, reoloji, tekstür ve mikroyapı bulguları birlikte değerlendirildiğinde, 20 Briks–%0,7 MCC ve 30 Briks–%0,7 MCC içeren formülasyonların yapı bütünlüğü ve kullanım performansı açısından en dengeli sistemler olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, optimum Briks– MCC kombinasyonlarının belirlenmesinin dolgu kreması formülasyonlarının geliştirilmesinde sürdürülebilir ve rasyonel bir yaklaşım sunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Filling creams are food systems used in the pastry and bakery industry to provide flavor, texture, and visual appeal. In baked products such as cakes and croissants, filling creams must maintain thermal stability during processing and baking, since instability directly affects product quality and consumer acceptance. Therefore, controlling rheological, textural, and structural properties is critical. Sugar concentration (Brix), starch structure, and hydrocolloid type and level play roles in achieving stable systems. Microcrystalline cellulose (MCC) is commonly used in foods as a thickening and structuring hydrocolloid rather than a gelling agent. However, its functionality in filling creams depends not only on concentration but also on interactions with system Brix. In this study, combined effects of different Brix levels and MCC concentrations on thermal stability, rheological behavior, textural properties, and microstructure of starch-based filling creams were investigated. A total of twelve formulations were prepared using four Brix levels (10, 20, 30, and 40) and three MCC concentrations (0.4%, 0.7%, and 1.0%). Thermal stability was evaluated by baking tests. Rheological properties were analyzed using a rheometer under a 25–100–25 °C profile, and hysteresis ratios were calculated from viscosity values obtained from heating and cooling curves at 30 °C. Viscosity and texture analyses were performed at 25 °C, and microstructures were examined by microscopy. Results showed that MCC significantly influenced rheological behavior and thermal stability; however, the effect was not linear with increasing concentration. Considering baking performance, rheology, texture, and microstructure together, formulations containing 20 Brix–0.7% MCC and 30 Brix–0.7% MCC exhibited balanced performance.