Van'da gençlerin yeni eğilimleri: Yeni habituslar, yenimekânlar
New trends among youth i̇n Van: New habi̇tus, new spaces
  1. Tez No: 1012338
  2. Yazar: İLHAMİ ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van ilinde yaşayan 18–29 yaş aralığındaki gençlerin gündelik hayat pratikleri çerçevesinde şekillenen mekânsal tercihlerini, tüketim alışkanlıklarını ve kimlik inşa süreçlerini sosyolojik bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme, kentleşme ve dijitalleşme süreçlerinin etkisiyle gençlerin sosyalleşme biçimleri ve mekânla kurdukları ilişkiler önemli dönüşümler geçirmekte; bu dönüşümler özellikle orta ölçekli kentlerde özgün dinamikler üretmektedir. Van, geleneksel toplumsal değerlerin hâlen etkili olduğu, ancak modern kentsel pratiklerin de giderek yaygınlaştığı bir kent olarak bu dönüşümlerin analiz edilmesi açısından önemli bir örneklem sunmaktadır. Bu çalışmanın teorik arka planı konuyla ilgili geniş bir çerçeveye yaslanmaktadır. Bourdieu'nün habitus kavramı, Lefebvre'in mekân tartışmaları, Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı ve Castells'in ağ toplumu yaklaşımı gençlerin yeni tercihlerini ve eğilimlerini anlamada ve anlamlandırmada güçlü bir teorik kolaj oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş; Van'da yaşayan 18–29 yaş aralığındaki 24 gençle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, kafelerin gençler için yalnızca tüketim mekânları değil, aynı zamanda yarı-kamusal sosyalleşme alanları olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Ayrıca dijital medya kullanımının, gençlerin mekân deneyimlerini ve görünürlük pratiklerini dönüştürdüğü; geleneksel değerler ile modern yaşam tarzları arasında süreğen bir gerilimin varlığını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Bu çalışma, metropol merkezli gençlik araştırmalarının ötesine geçerek, orta ölçekli bir kentte gençliğin mekânla kurduğu ilişkiyi ampirik verilerle ortaya koymakta ve Türkiye'de gençlik sosyolojisi literatürüne özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the spatial preferences, consumption practices, and identity construction processes of young people aged 18–29 living in the city of Van within the framework of their everyday life practices, from a sociological perspective. With the effects of globalization, urbanization, and digitalization, young people's modes of socialization and their relationships with urban spaces have undergone significant transformations. These changes generate distinctive dynamics particularly in mediumsized cities. As a city where traditional social values remain influential while modern urban practices are increasingly visible, Van provides a meaningful context for analyzing these transformations. The theoretical framework of the study is grounded in Pierre Bourdieu's concepts of habitus, capital, and field, Henri Lefebvre's approach to the social production of space, and Michel de Certeau's perspective on everyday life practices. Through these theoretical lenses, young people's spatial preferences are interpreted not merely as individual tastes, but as practices shaped by social positions, cultural capital, and everyday strategies. The study adopts a qualitative research design. Data were collected through semistructured interviews conducted with young individuals aged between 18 and 29 residing in Van. The collected data were analyzed using thematic analysis and content analysis techniques. The findings reveal that cafés function not only as spaces of consumption but also as semi-public spaces of socialization for young people. Furthermore, digital media use plays a significant role in transforming young people's spatial experiences and practices of visibility, while a persistent tension between traditional values and modern lifestyles continues to shape their everyday lives. By moving beyond metropolitan-centered youth studies, this research presents original empirical findings on the relationship between youth and urban space in a medium-sized city and aims to contribute to the literature on youth sociology in Turkey.