Hz. Peygambere itaati emreden ayetlerin nüzul sebepleri
The revelation reasons of ayaths that commanding obedience to The Prophet
- Tez No: 1012339
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
İtaat bağlılıktır. Bu bağlılık gönüllü bir saygıya dayanır. Bu gönüllü bağlılık ve itaat insanın dünya ve ahiret hayatında mutlu ve kurtuluşa erenlerden olmasını sağlayacaktır. Zira Resulü sevmek, O'nu rehber olarak kabul edip itaatte bulunmak imanın bir gereğidir. Peygambere itaat eden Allah'a itaat etmiş demektir. İnsanoğlu itaate ve isyana kabiliyetli olarak var edilmiş ve Allah'a itaatle emir olunmuştur. Yüce Allah'ın vahiyle, emir ve prensiplerle insanoğluna rehber olarak gönderdiği peygambere/lere itaat ve bağlılık bu anlamda inanç açısından bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. İtaat kavramının genel ve kuşatıcı bir anlamı da Yüce Allah'ın kanunları, buyrukları karşısında bütün varlıkların ister istemez boyun eğmesidir. O'nun kâinat için koyduğu kuralların dışına hiç bir varlık çıkamaz ve o kuralların aksine hareket edemez. Bu anlamda itaat kavramı içinde Allah'ın yüceliği, kudreti karşısında tüm varlıkların boyun eğmesi anlamı da vardır. İtaat sözcüğü baş eğmek, emredileni yapmak, söz dinlemektir. Kur'an'da Allah ve Resulüne itaat edenlerin gerçek Müminler olduğu vurgulanmıştır. Kur'an-ı Kerimde itaat edilmesi emredilenler yanısıra itaat edilmemesi istenen kişi ve gruplardan da söz edildiği görülür. Kafirler ve münafıklar, nefsani arzularına uyup işlerinde aşırıya gidenler, Allah'ın koyduğu sınırları aşanlar, bunlardan bazılarıdır. Kur'an Allah'a ve peygambere itaati imanın bir göstergesi olarak öne çıkartmaktadır. Önce Yaradana itaat, ardından ilahi vahyi, bilgi ve belgeyi getiren elçiye itaat.
Özet (Çeviri)
Obedience is commitment. It is selfless adoration and respect. People who voluntarily choose to be loyal and obedient will be pleased here on Earth and hereafter, and their inclusion in the saved group will be guaranteed. Faith requires not making any mistakes in following the Messenger. Whoever follows the Prophet means that they follow Allah. While humans are obligated to obey Allah, they also possess the capacity to rebel. This is where the role of the Prophet(s) becomes crucial. As the guide sent by Allah Almighty, the Prophet (s) provides us with the necessary direction through revelation, precepts, and principles. Therefore, our obedience and loyalty to him are not only necessary but also beneficial for our spiritual journey. A general and all-encompassing meaning of obedience is the voluntary submission of all beings to the laws and commands of Allah Almighty. No creature can go beyond the rules He has set for the universe and act contrary to those rules. In this sense, the concept of obedience also means the submission of all beings to the glory and power of Allah. In the Qur'an, there is an emphasis on those who obey Allah and His Messenger are true believers. In addition to those commanded to obey, the Qur'an also mentions individuals and groups who are not to be obeyed. These include disbelievers and hypocrites , those who follow their desires and go to extremes in their deeds, and those who transgress the limits set by Allah. The Qur'an emphasizes obedience to God and the Prophet as a sign of faith. First, obedience to the Creator, then obedience to the messenger who brings divine revelation, knowledge, and documents. The word obedience means to bow down, do what is ordered, and obey.