Epilepsi ve epileptik olmayan psikojenik nöbet tanılı hastalarda EEG ve transkraniyal manyetik uyarı değerlerinin (Motor uyarı eşiği, kortikal sessiz evre) incelenmesi
- Tez No: 101236
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, derin kazılarda ankrajlann davranışı incelenmiştir. Derin kaza destekleme sistemlerinde ankrajlann kullanılması, çok daha derin ve büyük kazıların, emniyetli ve ekonomik bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Destekleme sistemine etkiyen itkiler, ankraj tendonlan vasıtasıyla zemine aktarılan öngerme kuvvetleriyle karşılanmakta ve çok daha küçük kesitlerle çok daha büyük itkiler karşılanabilmektedir. Ankrajlar, zemin yapılarının çoğunda karşılaşılan belirsizlikler sebebiyle, bilimsel yanı olmakla birlikte, sanatsal yanı ağır basan bir konudur. Tasarımda kullanılan bağıntıların büyük bir bölümü, deney sonuçlarına ve tecrübelere dayanan amprik bağıntılardır. Tezin başında derin kazılar hakkında genel bilgiler verildikten sonra, ankrajlann kullanım alanlan ve sınıflandırması, çeşitli kaya ve zeminlerin ankraj imalatına uygunluğu, ankrajlann hesap ve tasannu, elemanları, imalatı, korozyona karşı korunmalan ve zaman içindeki davranışlan incelenmiş ve bu konulardaki literatür taramasına yer verilmiştir. Son bölümde uygulamadan bir örnek verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
In this study, behaviour of ground anchors in deep excavations has been investigated. By using anchors in deep excavation supporting systems, much deeper and bigger excavations can be made safely and economically. The loads acting on the supporting system, are carried by the prestressing forces that are transfered to the ground by the anchor tendons and much bigger loads can be carried by much narrower structures. Anchorages are more of an art than a science, like most underground structural systems, because of the uncertainities associated with this type of work. Most of the relations that are used in design are amprical relations gained from test results and experiences. After a brief information about deep excavations, application areas and classification of anchors, suitability of severeal types of rocks and soils for anchorage, design, components, production, corrosion protection and in time behaviour of anchors have been investigated. In the last section an example from practice has been given. xm