Video EEG monitörizasyon ünitesinde epileptik olmayan psikojenik nöbet tanısı alan hastaların kısa ve uzun dönem prognozlarına etki eden faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the factors affecting the short and LONG-TERM prognoses of patients diagnosed with NON-epileptic psychogenic seizure in video EEG monitorization unit
- Tez No: 710920
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM HAKKI BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Epileptik olmayan psikojen nöbet (EOPN), epileptik nöbetlere benzeyen fakat anormal epileptiform aktivite göstermeyen, öznel veya nesnel belirtileri olan paroksismal ataklardır. Video EEG monitörizasyon (VEM), EOPN tanısı için altın standart yöntemdir. EOPN'in tüm psikotropik ilaç ve psikoterapötik tedavi yöntemlerine rağmen prognozu genellikle kötüdür. Çalışmamızın amacı; VEM ile EOPN tanısı konulan hastaların kısa ve uzun dönem sonuçlarını ve bu sonuçlara etki eden potansiyel faktörleri incelemektir. Çalışmamıza, Ocak 2010- Haziran 2020 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı VEM Ünitesi'nde EOPN tanısı konulan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların kısa (taburculuk sonrası 6. ayda) ve uzun (son 1 yılda) dönem sonuçları incelenmiştir. Ayrıca hastalar epilepsinin eşlik edip etmemesine göre Pür EOPN ve mikst nöbet olarak iki gruba ayrılmış, klinik ve demografik özellikleri de incelenmiştir. Kısa dönem takiplerinde hastaların sadece %6,9'u nöbetsizdi. Kısa dönemde; hastalara 1 yıl içinde tanı konulması, başlangıç yaşının ileri olması ve nöbet süresinin 5 dakikanın üstünde olması iyi prognoz ile ilişkili iken; hastanın ek psikiyatrik hastalığa sahip olması, aile içi sorunlar yaşaması, subjektif nöbet geçirmesi, hastalık süresinin uzaması, kullandığı psikiyatrik ilaç sayısının artması ise kötü prognoz ile ilişkili bulunmuştur. Uzun dönem takiplerinde hastaların sadece %37,7'si nöbetsizdi. Uzun dönemde; hastaların tanı sırasında çalışıyor ya da öğrenci olması, nöbet süresinin 5 dakikanın üzerinde olması iyi prognoz ile ilişkili iken; hastanın kadın cinsiyette olması, çocukken istismar ya da ihmale uğraması, aile içi sorunlar yaşaması ise kötü prognoz ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak; EOPN'in prognozu kötüdür. Hastalığın prognozunu ve etki eden faktörleri bilmek, hastalara uygulanacak tedavileri belirlemeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Psychogenic non-epileptic seizures (PNES) are paroxysmal episodes with subjective or objective symptoms that resemble epileptic seizures but do not show abnormal epileptiform activity. Video EEG monitoring (VEM) is the gold standard method for the diagnosis of PNES. Despite all psychotropic drugs and psychotherapeutic treatment methods, the prognosis of PNES is generally poor. The aim of our study is to examine the short and long-term outcomes of patients with PNES diagnosed by VEM and the potential factors affecting these outcomes. Patients diagnosed with PNES in the VEM Unit of Uludag University Faculty of Medicine Neurology Department between January 2010 and June 2020 were included in our study. The short-term (6 months after discharge) and longterm (last 1-year) results of the patients were evaluated. In addition, the patients were divided into two groups as pure PNES and mixed seizures according to whether epilepsy accompanied or not, and their clinical and demographic characteristics were also examined. Only 6.9% of patients were seizure-free in short-term follow-up. In the short term; while diagnosis in patients within 1 year, advanced age of onset and having a seizure duration longer than 5 minutes are associated with good prognosis; having an additional psychiatric disease, having problems in the family, having subjective seizures, prolonging the duration of the disease, and increasing the number of psychiatric drugs used were associated with poor prognosis. In the long-term follow-up, only 37.7% of the patients were seizure-free. In the long term; while the patients being working or student at the time of diagnosis and having a seizure duration longer than 5 minutes are associated with good prognosis; the patient's female gender, being abused or neglected as a child, and having family problems were associated with poor prognosis. As a result; the prognosis of PNES is poor. Knowing the prognosis of the disease and the affecting factors can help determine the treatments to be applied to the patients.