Otel işletmelerinde bulunan engelli odalarının bedensel engelli bireylere uygunluğunun incelenmesi ve otel yöneticilerinin görüşlerinin belirlenmesi (KKTC örneği)
Investigation of the compatibility of rooms with disabilities in the hotel facilities and determination of the opinions of hotel managers (KKTC example)
- Tez No: 1012381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizm tesisleri içinde yer alan otel işletmelerinde bulunan engelli odalarının bedensel engelli bireylere uygunluğunun değerlendirilmesi, eksikliklerin belirlenmesi ve yöneticilerin engelli turizmi hakkındaki görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Karma araştırma modellerinden durum çalışmasına giren bu çalışmada, yöneticilerle yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine dayalı olarak engelli misafirlere yönelik görüş belirleme anketi uygulanmıştır. Ayrıca iç mekan erişim standartları kontrol formu ile otel odaları gözlem yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde bulunan 5 yıldızlı 22 otel ve yöneticisi oluşturmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler betimsel analiz ile, kontrol formu ve anketten elde edilen veriler ise Spss 24.0 programında frekans dağılımları analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki otellerin engelli turizmi konusunda gelişim potansiyeli olduğu, mevcut yasaların yeterli olmadığı, otel odalarının uygun standartlarda tasarlandığı fakat eksiklikler bulunduğu, engelli oda sayısının yetersiz olduğu, otel engelli odalarının misafirler tarafından beğenildiği, otel yöneticilerinin mesleğe başlamadan önce özel eğitim konusunda eğitim almadıkları ve otel personellerinin özel eğitim konusunda eğitim aldırmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the suitability of the disabled rooms in the hotel facilities in the Turkish Republic of Northern Cyprus to the disabled people, to determine the deficiencies and to get the opinions of the managers about the disabled tourism. The study employed a mixed-method social case work design. Semi structured interviews were conducted with hotel managers using a questionnaire to identify their views among disabled guests. Indoor accessibility standards checklist was also used for hotel room observations. The study sample consisted of 22 five-star hotel managers in Turkish Republic of Northern Cyprus. Descriptive analysis was used for data collected by semi-structured interviews, where frequency analysis on SPSS 24.0 was used for data collected with checklist and questionnaire. The results revealed that the hotels in Turkish Republic of Northern Cyprus have potential for development of accessible tourism, current regulations are insufficient, the hotel rooms design complied with standards but some features are missing, the accessible hotel rooms were liked by customers. The hotel managers did not complete any special training prior to or during their employment.