Sultan III. Murad döneminde (982-1003/1574-1595) yaşamış mechul bir âlimin el-İfsâh fî İ'râbi ‎Sûreti'l-Fâtiha ve Kitâbi'l-Kafiye adlı eserinin tahkik ve tahlili
Critical edition and analysis of al-Ifṣāḥ fī İʿrāb Sūrat al-Fātiḥa wa Kitāb al-Kāfiya, a ‎work by an unknown scholar from the reign of Sultan Murad III (982–1003/1574–‎‎1595)
  1. Tez No: 1012388
  2. Yazar: AHMET SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kanûnî Sultan Süleyman'ın saltanatının son yılları ile Sultan III. Murad ‎döneminde yaşamış olduğu anlaşılan meçhul bir âlime âit“el-İfsâh fî İ'râbi Sûreti'l-Fâtiha ‎ve Kitâbi'l-Kâfiye”adlı eserin tahkik ve tahlilini yapmayı hedeflemiştir. Çalışma, eserin ‎yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 170 nüshasının bulunmasına rağmen müellifinin meçhul ‎olması ve taşıdığı aidiyet problemleri sebebiyle hazırlanmıştır. Araştırma, öncelikle ‎müellifin kesin olarak hayatta olduğu 972-987/1564-1580 tarih aralığını ve el-İfsâh'ın ‎dîbâcesinde geçen“Sultan Murad”ın III. Murad olduğunu tespit etmiştir. Kapsamlı ‎bibliyografik incelemeler ve katalog araştırmaları sonucunda el-İfsâh dışında müellife ait ‎dokuz eser daha tespit edilmiştir. Bunların isimleri şöyledir: el-Îzâh, el-Îşâh, el-İnkāh, ‎Muhtasaru'l-Avâmil, el-İncâh, el-Evfâ fî şerhi'l-Esmâi'l-Hüsnâ, Emsile, Es'ile ve Telhîsu'l-‎Câmi'i's-sağîr min hadîsi'l-Beşîri'n-Nezîr. Bu tespitler, müellifin adı belirlenemese de ilmî ‎ve fikrî şahsiyetinin ana hatlarıyla ortaya konmasına imkân sağlamış ve bibliyografik ‎kaynaklarda yer almayan yeni bilgilere ulaşılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar, el-İfsâh'ın ‎Evfe'l-Vâfiye ve İ'râbü'l-Kâfiye gibi mu'rib türü eserlerden çeşitli yönleriyle ayrıldığını ‎göstermiştir. Eser özellikle kapsamı, kaynak kullanımı, i'râb tahlillerinin derinliği, teorik ‎açıklamaları, şerh ve istıtrad türü bilgiler içermesi ve el-Kâfiye'de bulunmayan bazı ‎konuları içermesi bakımından temayüz etmektedir. Eser, önceki mu'riblerde bulunmayan ‎bazı açıklama ve uygulamaları ihtiva ederek literatüre özgün katkılar sunmuştur. Bu tahkik ‎ve tahlil çalışmasıyla müellif nüshasına en yakın metnin ortaya konulması, eserin el ‎yazması hâlinden çıkarılarak araştırmacıların istifadesine sunulabilecek bir neşre ‎dönüştürülmesi ve el-Kâfiye mu'ribleri literatüründeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. ‎Böylece hem Osmanlı nahiv literatürüne dair önemli bir kaynak gün yüzüne çıkarılmış hem ‎de ilgili alanda yapılacak yeni araştırmalar için sağlam bir zemin oluşturulmuştur.‎
Özet (Çeviri)
This thesis aims to critically edit and analyze the work titled al-Ifṣāḥ fī Iʿrāb Sūrat al-‎Fātiḥa wa Kitāb al-Kāfiya, authored by an unknown scholar who lived during the reign of ‎Sultan Murad III (982–1003 AH / 1574–1595 CE). Although approximately 170 manuscript ‎copies of this work exist both domestically and internationally, the anonymity of its author ‎and issues related to its attribution have necessitated this study. The research first ‎establishes that the author was definitively alive between 972–987 AH (1564–1579 CE) and ‎confirms that the“Sultan Murad”mentioned in the preface of al-Ifṣāḥ refers to Murad III.‎ Through extensive bibliographic research and catalog studies, nine additional works ‎were identified as belonging to the same author, including al-Īḍāḥ, al-Īshāḥ, al-Inkāḥ, ‎Mukhtaṣar al-ʿAwāmil, al-Injāḥ, al-Awfā fī Sharḥ al-Asmāʾ al-Ḥusnā, Amsila, Asʾila, and ‎Talkhīṣ Jāmiʿ al-Ṣaghīr min Ḥadīth al-Bashīr al-Nadhīr. These findings have contributed to ‎reconstructing the author's intellectual profile and have led to the discovery of new ‎information not found in bibliographic sources.‎ al-Ifṣāḥ distinguishes itself from earlier grammatical commentaries such as Awfāʾ ‎al-Wāfiya fī Sharḥ al-Kāfiya by Hacı Baba Tosyevî and Muʿrib al-Kāfiya by Khālid al-‎Azharī in terms of scope, depth of syntactic (iʿrāb) analysis, use of sources, theoretical ‎exposition of topics, inclusion of commentary and digressions (istıtrad), as well as the ‎incorporation of subjects not found in al-Kāfiya. It addresses deficiencies in previous ‎commentaries and represents a more advanced contribution.‎ Through this critical edition and analysis, a text closest to the author's original ‎manuscript has been constructed, transforming the work from a handwritten form into an ‎accessible edition and filling a gap in the literature on al-Kāfiya commentaries. Thus, the ‎gradual construction of the Islamic intellectual heritage has been demonstrated, and new ‎research avenues within the field have been opened.‎