Uv kaynaklı deri hasarı için kolloidal taşıyıcı sistemlerin tasarlanması
Design of colloidal carrier systems for uv induced skin irradiation
  1. Tez No: 398944
  2. Yazar: GÜLÇİN ARSLAN AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
UV kaynaklı deri hasarı, güneş koruyucular ile önlenebilir. Oktil metoksisinamat (OMC), FDA onaylı, sıkça kullanılan bir kimyasal UV filtredir. Melatonin (MEL), yüksek antioksidan, antikanserojenik ve foto-koruyucu etkinliği sebebiyle oldukça yüksek ilgi çeken bir nörohormondur. Bu çalışmanın esas amacı, UV kaynaklı deri hasarı için deride topikal amaçla kullanılmak üzere, MEL ve OMC etkin madde kombinasyonunu içeren yeni taşıyıcı sistemler kullanarak güneş koruyucu formülasyonlarının hazırlanmasıdır. Bu amaçla mikroemülsiyon, elastik ve non-elastik niozom, pickering emülsiyon ve liyofilize elastik niozom yüklü pickering emülsiyon formülasyonları hazırlanmıştır. Öncelikle, MEL ve OMC yüklü mikroemülsiyonlar ve elastik niozom formülasyonları hazırlandı, ardından pickering emülsiyon formülasyonları geliştirildi. Seçilen elastik niozom formülasyonları liyofilizie edilerek pickering emülsiyonlara yüklendi. Daha sonra geliştirilen formülasyonların karakterizasyon çalışması yapıldı ve stabiliteleri 3 ay boyunca 4 °C, 25 °C – % 60 bağıl nem ve 40 °C –% 75 bağıl nem şartlarında, stabilite kabinlerinde incelendi. Karakterizasyon çalışmalarına göre önerilen formülasyonlar ile ex-vivo deri geçiş çalışmaları, fare karın derisi ile çalışıldı. Geçiş çalışmalarının sonucunda deride kalan MEL ve OMC miktarı tayin edildi. Beklendiği gibi, OMC'nin hiçbir formülasyondan reseptör faza yüksek miktarlarda geçmediği görüldü. MEL'in formülasyonlardan salımının incelenmesi ile, EN2-MEL ve FF-MEL-OMC formülasyonlarının MEL salımını kontrol ettiği ve MEL'in 24 saat boyunca stabil kalmasını sağladıkları görüldü. Ayrıca gerçek zamanlı hücre analizi ile gerçekleştirilen sitotoksisite çalışmalarında F11ME-MEL-OMC formülasyonu hariç hiçbir formülasyonun hücre canlılığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı görüldü. F11ME-MEL-OMC formülasyonunun sitotoksik etkisinin içerdiği yüksek konsantrasyondaki yüzey etkin madde varlığından kaynaklandığı düşünüldü. Bütün formülasyonların antioksidan aktivite gösterdiği görüldü. Bu çalışmada, aktif MEL ve OMC kombinasyonunu içeren mikroemülsiyon, elastik niozom yüklü pickering emülsiyon formülasyonların kullanımını açıklanmaktadır. Önerilen FF-MEL-OMC formülasyonunun, iyi karakteristik özelliklere sahip, stabil ve deride birikme özelliğine sahip, yüksek antioksidan aktiviteli, umut vadeden bir formülasyon olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
UV induced skin irritation can be prevented by using sun blockers. Octyl methoxycinnamate is an FDA approved chemical UV filter, used commonly. Melatonin, as a neurohormone, has attracted attention because of its high antioxidant, anticarcinogenic and photoprotective activity. The main objective of this study was to prepare a topical sunscreen formulation of melatonin (MEL) combined with octyl methoxycinnamate (OMC) with novel drug carrier systems. Microemulsion, elastic and non-elastic niosome formulation, a pickering emulsion and lyophilzed elastic niosomes loaded pickering emulsion were prepared as novel carrier systems. First of all, MEL and OMC loaded microemulsion and elastic niosome formulations were developed and followed by developing pickering emulsion formulation. Elastic niosome formulation was lyophilized and loaded to pickering emulsion formulation. Then, the characterization studies of proposed formulations were evaluated. The stability of formulations were analyzed under the 4 °C, 25 °C – 60 % RH and 40 °C – 75 % RH stability conditions in stability cabinets for 3 months. Ex-vivo skin permeation studies, through the rat abdominal skin were performed with proposed formulations, according to characterization studies. At the end of the permeation study, the amounts of MEL and OMC remaining on the skin were quantified. Ex-vivo release studies revealed that very small amount of OMC was permeated through the rat abdominal skin, as expected. Release of MEL from the formulations were investigated and results showed that, elastic niosome and pickering emulsions control the release of MEL and provided MEL stability for 24 hours. Cytotoxicity studies were also investigated with real time cell analyezer and results showed that none of the formulations have no negative effect on the cell viability except microemulsions due to their high concentration of surfactants. All formulations showed antioxidant activity. This study reports an approach on the use of the active MEL in a sunscreen combined with OMC in microemulsions, and elastic niosome loaded pickering emulsions. It is concluded that the proposed FF-MEL-OMC formulation would be a promising formulation with good characteristics, stability and accumulation ability on the skin with high antioxidant activity.