Taşıyıcı sistem içeren susuz kozmetik formülasyonlarının hazırlanması ve kalite kontrol çalışmaları
Preparation and quality control studies of anhydrous cosmetic formulations containing a carrier system
  1. Tez No: 1012409
  2. Yazar: AYŞE AYBÜKE DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı farklı kozmesötik aktif bileşenler ile hazırlanan siklodekstrin inklüzyon kompleksi içeren ve katı halde saklamaya olanak veren liyofilizasyon yöntemi kullanılarak hazırlanan hidrojel bazlı bir serum formülasyonu geliştirmektir. Çalışmada siklodekstrin inklüzyon kompleksleri hazırlanması amacıyla hidroksipropil beta siklodekstrin ve model aktif madde olarak benzofenon-3 kullanılmış ve kompleks oluşumunda birlikte çöktürme yönteminden yararlanılmıştır. Bu inklüzyon kompleksleri diferansiyel termal analiz metodu ve asetonitril ortamında UV spektrofotometrik miktar tayin yöntemleri ile analiz edildikten sonra formülasyon hazırlanmasında kullanılmıştır. Hidrojel formülasyonu hazırlamak amacıyla ön denemelerde kozmetik ürünlerde jelleştirici olarak sıklıkla kullanılan karbopol 934, hidroksipropil metil selüloz ve ksantan gibi farklı polimerler ile hazırlanan jeller liyofilize edilerek pH, viskozluk, tekstür özelliklerindeki değişimler ve organoleptik olarak jelleşme hızları incelenmiştir. Bu polimerlerden ksantan, homojen bir şekilde liyofilize edilebildiği ve hızla tekrar jelleştirilebildiği için seçilmiştir. Ksantan içeren jeller içerisinde dekspantenol, allantoin, gliserin, PEG-12 dimetikon hümektan ve emoliyan özellikleri nedeniyle; jojoba ekstresi ve akasya kolajeni ekstresi botanik aktifler olarak; maltodekstrin, pullulan ve hyalüronik asit film oluşturucu ve kıvam verici özellikleri nedeniyle denenmiştir. Seçilen yardımcı maddeler varlığında hazırlanan ksantan jeller liyofilize edilip tekrar jelleştirilerek incelenmiş ve yüksek dansiteli glikoller, dekspantenol, PEG-12 dimetikon ile kuru hidrojel elde edilemezken; maltodekstrin, pullulan ve hyalüronik asit ile jellerin ıslanabilirliklerinin zayıfladığı yüzey gerilim değerlerinin yükselmesi ile belirlenmiştir. Ancak bu yardımcı maddelerden hyalüronik asitin nemlendirici etkisi nedeniyle siklodekstrin ile beraber ksantan hidrojellerinin içinde kullanılmasına karar verilmiştir. Çalışmada kullanılan hidroksipropil beta siklodektrin formülasyonların ıslanabirliğini artırdığı ve nemlendirici etkinliğe de sahip olan bir taşıyıcı sistem olduğu için seçilmiştir. Formülasyonların homojen bir şekilde hazırlandığının ve aktif maddenin liyofilizasyon işleminden etkilenmediğinin gösterilmesi amacıyla, daha önce siklodekstrin inklüzyon kompleksi üzerinde gerçekleştirilen UV spektrofotometrik analiz yöntemi birim ambalajlara ayrılarak liyofilize edilen final ürün üzerinde de uygulanmıştır. Sonuçta final ürün olarak seçilen ve ksantan, hyalüronik asit, siklodeksterin inklüzyon kompleksi içeren ve birim ambalajlara ayrılarak liyofilize edilen formülasyonların homojen bir şekilde hazırlanabildiği kanıtlanmıştır. Çalışmada benzofenon-3 model aktif olarak seçilmiştir, ancak ileri çalışmalar ile farklı aktiflerin eklendiği siklodekstrin inklüzyon kompleksleri oluşturarak farklı kuru serum formülasyonları hazırlanması ve çalışmalarda kullanılan liyofilizasyon yöntemi ile susuz kozmetik ürünlerin üretilmesi mümkündür. Bu şekilde liyofilizasyonun avantajları arasında sayılabilecek olan uzatılmış raf ömrü, sularda uzun vadede kirlilik nedeni olan koruyucu ve surfaktanların formülasyonlardaki kullanımının azaltılması, daha küçük ambalaj ve beraberinde bitmiş ürün depolama alanlarının küçültülmesi ile doğrudan veya dolaylı olarak su sürdürülebilirliğinin sağlanabileceği de düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a hydrogel-based serum formulation containing cyclodextrin inclusion complexes prepared with different cosmeceutical active ingredients, using the lyophilization method that allows storage in solid form. In this study, hydroxypropyl beta-cyclodextrin and benzophenone-3 were used as the cyclodextrin and model active substance, respectively, for the preparation of cyclodextrin inclusion complexes, and the co-precipitation method was employed for complex formation. After the inclusion complexes were analyzed by differential thermal analysis and UV spectrophotometric quantification methods in an acetonitrile medium, they were used in the formulation preparation. In order to prepare the hydrogel formulation, in preliminary trials, gels prepared with different polymers such as Carbopol 934, hydroxypropyl methylcellulose, and xanthan commonly used as gelling agents in cosmetic products were lyophilized, and changes in pH, viscosity, textural properties, and gelation rates were examined organoleptically. Among these polymers, xanthan was selected because it could be homogeneously lyophilized and rapidly re-gelled. In the xanthan-containing gels, dexpanthenol, allantoin, glycerin, and PEG-12 dimethicone were tested for their humectant and emollient properties; jojoba extract and acacia collagen extract were used as botanical actives; and maltodextrin, pullulan, and hyaluronic acid were evaluated for their film-forming and thickening properties. Xanthan gels prepared in the presence of the selected excipients were lyophilized and re-gelled for evaluation, and while dry hydrogels could not be obtained in the presence of high-density glycols, dexpanthenol, and PEG-12 dimethicone, the wettability of gels containing maltodextrin, pullulan, and hyaluronic acid decreased, as indicated by increased surface tension values. However, hyaluronic acid was selected for use within the xanthan hydrogels together with cyclodextrin due to its moisturizing effect. The hydroxypropyl beta-cyclodextrin used in the study was selected because it increases the wettability of the formulations and also serves as a carrier system with moisturizing activity. To demonstrate that the formulations were prepared homogeneously and that the active substance was not affected by the lyophilization process, the previously validated UV spectrophotometric analysis method developed for the cyclodextrin inclusion complex was also applied to the final product, which had been divided into unit packages and lyophilized. As a result, it was proven that the formulations selected as the final product, containing xanthan, hyaluronic acid, and the cyclodextrin inclusion complex, could be homogeneously prepared in lyophilized form. In this study, benzophenone-3 was chosen as the model active ingredient; however, it is possible to prepare various dry serum formulations by forming cyclodextrin inclusion complexes with different actives in future studies, and to produce waterless cosmetic products using the lyophilization method applied in this work. In this way, advantages of lyophilization such as extended shelf life, reduced use of preservatives and surfactants which are long-term causes of contamination in aqueous systems smaller packaging sizes, and consequently reduced finished product storage areas can contribute directly or indirectly to water sustainability.