Türkiye'de farklı sivil toplum kuruluşları bağlamında kurumsal gönüllülük kimliğinin incelenmesi
Examination of organized volunteering identity in the context of different non-governmental organizations in Türki̇ye
  1. Tez No: 1012415
  2. Yazar: SELVER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; afet gönüllülerinin, farklı alanlarda çalışan gönüllülerle gönüllülük motivasyonu, değerler, empati, adil dünya inancı, tükenmişlik ve yaşam doyumu değişkenleri temelinde karşılaştırmak ve gönüllülük tanımının gönüllüler arasında ortak olan ve farklılaşan noktalarını tespit etmektir. Araştırma örneklemi, Türkiye'deki farklı sivil toplum kuruluşlarında en az 6 ay aktif gönüllülük yapmış yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Araştırma, karma araştırma yöntemiyle planlanmış olduğundan veriler nicel ve nitel veri olarak iki türde iki aşamalı olarak toplanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında kartopu örnekleme yöntemi ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki STK'larda gönüllü olan 148 katılımcıya ulaşılmış ve belirlenen ölçeklerin çevrimiçi olarak doldurmaları istenmiştir. Katılımcılara verilen form ve ölçekler şöyledir: Bilgilendirilmiş onam formu, demografik bilgi formu, Gönüllü Motivasyon Envanteri, Kişilerarası Tepkisellik Ölçeği (IRI), Portre Değerler Anketi (PVQ40), Shirom-Melamed Tükenmişlik Ölçeği ve Genel ve Kişisel Adil Dünya İnancı Ölçekleri. Değişkenlerden biri olan yaşam doyumu için çeviri ölçeklerin kullanılmasının yerine 7'li likert üzerinden öz bildirim alınması uygun bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında, 10 gönüllü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler 6 bireysel görüşme ve 4'er katılımcılı 1 odak grubu görüşmesi şeklinde yapılandırılmıştır. Bu aşamaya, anketleri tamamlamış gönüllüler arasında uzun yıllar gönüllülük yapanlar, STK'larda farklı roller üstlenenler ve afet gönüllüleri için en az 1 kez sahaya çıkmış gönüllülerden katılımcılar tercih edilmiştir. Burada elde edilen verilerle hem grup içi hem de gruplar arası açıklamalara ulaşmak hedeflenmektedir. İkinci aşamada irdelenecek olan noktalar, afet gönüllüleri ve afet dışı gönüllüler arasında değişkenler temelindeki farkı detaylı açıklamak ve gönüllülük tanımı açısından bir ortak tanım olup olmadığı bilgisine ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to compare disaster volunteers with volunteers working in different fields on the basis of volunteering motivation, values, empathy, belief in a just world, burnout and life satisfaction, and to identify the common and differentiating points of the definition of volunteering among volunteers. The research sample consists of adult individuals who have actively volunteered for at least 6 months in different non-governmental organizations in Türkiye. Since the research was planned with a mixed research method, the data was collected in two stages as quantitative data was collected first and then qualitative data was collected. In the first stage of the research, 148 participants who volunteered in NGOs in various cities of Türkiye were reached with the snowball sampling method and were asked to fill out the determined scales online. The forms and scales given to the participants are as follows: Informed consent form, demographic information form, Voluntary Motivation Inventory, Interpersonal Reactivity Scale (IRI), Portrait Values Questionnaire (PVQ40), Shirom-Melamed Burnout Scale, and General and Personal Just World Belief Scales. For life satisfaction, which is one of the variables, it was deemed appropriate to take self-report on a 7-point Likert scale instead of using translated scales. In the second phase of the research, semi-structured interviews were conducted with 10 volunteers. These interviews were structured as 6 individual interviews and 1 focus group interviews with 4 participants. At this stage, among the volunteers who completed the surveys, participants who have been volunteering for many years, those who have undertaken different roles in NGOs, and volunteers who have been in the field at least once for disaster volunteers were preferred. It is aimed to reach explanations both within and between groups with the data obtained here. The points to be examined in the second stage are to explain in detail the difference between disaster volunteers and other volunteers on the basis of variables and to find out whether there is a common definition in terms of volunteering.