The extended self within the crossroads of memory and visual imagery
Bellek ve görsel imgelemin kesişiminde genişletilmiş benlik
- Tez No: 1012414
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Benlikle ilişkili şemalar, bireylerin çeşitli bağlamlarda bilgiyi işleme süreçlerinde kritik bir rol oynar; belleğimizin içeriğini ve geri çağırma sırasında imgelem bileşenlerinin yeniden yapılandırılma biçimini şekillendirir. Genişletilmiş benlik kavramı, öz-referanslı işleme alanının doğrudan benlikle ilgili sinyallerin ötesine geçebileceğini ve başlangıçta benlikle ilgisi olmayan bilgileri benlikle ilişkili şemalara entegre edebileceğini öne sürmektedir. Bu çalışmanın temel sorusu, materyalin benlikle ilgili olma durumunu artıran dolaylı süreçlerin bellek çıktılarını etkileyip etkileyemeyeceği ve farklı bağlamlardaki anımsama deneyiminin görsel imgelem kalıplarını şekillendirip şekillendiremeyeceği (veya bunlar tarafından şekillendirilip şekillendirilemeyeceği) idi. Bu tez, üç çalışma aracılığıyla grafem belleğinin, kolektif belleğin ve anlatı belleğinin farklı benlik genişletme modları tarafından nasıl şekillendirildiğini incelemiştir. İlk çalışma, nötr uyaranlara kişinin kendi yorumlayıcı çerçevesini yansıtmasının bir yolu olan grafemleri kişiselleştirmenin, grafemleri gördüklerinde renk deneyimleyen ve yüksek görsel çağrışım becerileriyle ilişkilendirilen grafem-renk sinestezisi olan bireylerin grafem belleği üstünlüğüne katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Yeni bir deneysel rol yapma paradigmasının kullanıldığı ikinci çalışma, katılımcıların faillik hissine sahip oldukları kolektif anıların daha yüksek olasılıkla hatırlandığını, daha fazla görsel canlılıkla anımsandığını ve daha sık birinci şahıs bakış açısıyla geri çağrıldığını bulmuştur. Faillik sahibi olmak ayrıca olayların kolektif kimliğin ana anlatılarıyla uyumluluğunun duygusal yoğunluk üzerindeki etkisini de modüle etmiştir. Üçüncü çalışma ise karakterlerin grup üyeliği ve tutum benzerliğinin, anlatı karakterleriyle özdeşleşme ve gruplar arası çatışma hikâyesine dair hafıza üzerindeki etkileşimli etkilerini ortaya koyarken, duygusal empatinin bu çıktılar üzerinde kritik bir faktör olduğunu vurgulamıştır. Toplu halde değerlendirildiğinde bulgular, uyaranlara öz-referanslı yaklaşımın hafızanın doğruluğunu ve fenomenolojisini artırdığını; benlikle ilgililiği işaret eden mekanizmaların, hafıza ve görsel imgelem kalıplarını belirlemek için rekabet ederek bağlamsal taleplere göre farklı etki hiyerarşileri oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Self-related schemata play a critical role in how individuals process information across diverse contexts and subsequently shape the content of our memories and the way imagery components are reconstructed during recall. The extended self suggests that the field of self-referential processing can extend beyond directly self-related signals and integrate initially non-self-related information into the self-related schemata. The overarching question was whether indirect processes that enhance the self-relevance of the material can influence memory outcomes and shape, or be shaped by, patterns of visual imagery across distinct contexts of the mnemonic experience. Across three studies, this dissertation investigated how grapheme memory, collective memory, and narrative memory were shaped by different modes of self-extension. The first study revealed that personifying graphemes as a means of projecting one's interpretive framework onto neutral stimuli contributed to the grapheme memory superiority of individuals with grapheme-color synesthesia, who experience colors when seeing graphemes, and are associated with high visual associative skills. The second study, employing a novel experimental role-playing paradigm, found that collective memories in which participants had a sense of agency were more likely to be recalled, remembered with greater visual vividness, and recalled more often from a first-person perspective. Having agency also modulated the effect of the congruency of events with master narratives of the collective identity on emotional intensity. The third study revealed interactive effects of characters' group membership and attitudinal similarity on identification with narrative characters and memory for a story of intergroup conflict, while highlighting affective empathy as a crucial factor for these outcomes. Taken together, the findings suggest that self-referential treatment of stimuli enhances the accuracy and phenomenology of memory, and mechanisms that cue self-relatedness compete to determine memory and visual imagery patterns, forming differing hierarchies of influence based on contextual demands.