Kesiti kademeli değişen çember eksenli kirişlerin düzlemlerindeki serbest titreşimleri
Exact solution of free in-plane vibrations of stepped circular arches
- Tez No: 101246
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
KESİTİ KADEMELİ DEĞİŞEN ÇEMBER EKSENLİ KİRİŞLERİN DÜZLEMLERİNDEKİ SERBEST TİTREŞİMLERİ Bu çalışmada kesiti sürekli olmayan bir davranışla değişen çember eksenli kirişlerin düzlemlerindeki serbest titreşimleri problemi, eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizlik etkileri göz önüne alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde, eğri eksenli kirişlerin genel denklemleri verilmiştir. Statik problemi ifade eden genel denklemler eksenel deformasyon ve kayma deformasyonu etkileri hesaba katılarak verilmiştir. Titreşim probleminin genel denklemleri ise, eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizliği etkileri gözönüne alınarak verilir. Üçüncü bölümde, daha önce elde edilen diferansiyel denklem takımı kesiti kademeli değişen çember eksenli kiriş için elde edilmiş ve eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizliği etkileri hesaba katılarak analitik çözüm yapılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümde, bilgisayar programı ile kabuller, mesnet tipleri, narinlik dereceleri, kademe oranlan ve kiriş açılan değiştirilerek titreşimin ilk beş modunda boyutsuz frekans değerleri hesaplanmıştır. Literatür incelendiğinde bu konuda yapılan çalışmalann çoğunda titrişimin birinci moduna ait boyutsuz frekansların elde edildiği görülür. Sonuçlar boyutsuz frekans-kademe oranı ve boyutsuz frekans-kiriş açısı grafikleri ile gösterilmiştir. Boyutsuz frekanslann her bir etmen için değişimi ayn ayn incelenmiştir. Kirişin farklı mod şekilleri verilmiş kabulerin mod şekilleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Altıncı bölümde bu konuda yapılmış olan diğer çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın konusunu oluşturan eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizliği etkilerinin hesaba katıldığı kabulde hesaplanan boyutsuz frekanslar, eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizliğinin hesaba katılmadığı kabulde elde edilen sonuçlar ve farklı çalışmalann kabullerinden elde edilen sonuçlar karşılaştınlmıştır. Bu şekilde eksenel deformasyon, kayma deformasyonu ve dönme eylemsizliği etkilerinin göz önüne alınarak titreşimin boyutsuz frekansının hesaplanmasının önemi vurgulanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
EXACT SOLUTION OF FREE IN-PLANE VIBRATIONS OF STEPPED CIRCULAR ARCHES SUMMARY In this study, the exact solution of free in-plane vibrations of circular arches with cross- sections varying in a discontinuous fashion is given by considering axial extension, transverse shear and rotatory inertia effects. In the second section, the governing differential equations of motion of curved beams are given. The governing equations of the static problem are given by considering axial extension, transverse shear effects. The governing equations of vibration problem is given by considering axial extension, transverse shear and rotatory inertia effects. In the third section, differential equations, which are obtained in second section, are given for circular arches with cross-sections varying in a discontinuous fashion. The analytical solution is given by considering axial extension, transverse shear and rotatory inertia effects. In the forth and fifth sections, the frequency coefficients of first five modes of stepped circular arches for varying boundary conditions, several slenderness and step ratios and opening angles are calculated by using a computer program. Some other cases in which some effects are ignored by vanishing the related terms in the equations are also studied. The results are shown with frequency coefficients via step ratio diagrams and frequency coefficients via opening angles diagrams. The changes of frequency coefficients for these effects are observed. The different mode shapes of the stepped circular arches are given and the effects of axial extension, transverse shear and rotatory inertia in the mode shapes are examined. In the sixth section, the results of other studies deal with in-plane vibrations of arches are given. It is emphasized that the importance of the calculation of the frequency coefficients by considering axial extension, transverse shear and rotatory inertia effects by the comparison the results of this study and the other studies. XVI