İplik üretimin optimizasyonu
The optimization of yarn production
- Tez No: 101247
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
iplik üretiminin optimizasyonu ÖZET Karışım iplikler, farklı liflerin olumlu özelliklerine sahiptirler. Karışımda, birbirine uygun lifler kullanılmalıdır. Komponentlerin, ştapel uzunluğu, mukavemet, uzama, kıvnmlılık ve incelik vb. özellikleri birbirine uygun olmalıdır. Genellikle %70/30, %67/33, %60/40, %50/50 karışım oranlan kullanılır. Bu oran aşağıdaki faktörlere bağlıdır; - Hammaddenin olumlu veya olumsuz özellikleri, - Performans özelliği, - Renk ve doku özelliği, - Ne amaçla kullanılacak oluşu, - Ağırlık ve ışık geçirgenlik özelliği, - Maliyeti. Karışım iplikleri birçok nedenle yapılır: - Elyaf maliyetini düşürmek için, - İpliklerin fizyolojik özelliklerinin (ısı izolasyonu, nem çekme özelliği vb.)daha iyi bir duruma getirilmesi için, - Eğirmeyi kolaylaştırmak için, - Yeni renk efektleri yaratmak için, - Daha iyi bir kumaş görünüşü elde etmek için. Pamuk(18.216 milyon ton) ve poliester (16 milyon ton) toplam dünya lif üretiminin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. 2002 yılma kadar toplam elyaf tüketimi 50 milyon tona yükselebilecektir. Dünya çapında çok farklı pamuk/poliester karışım iplikleri üretilmektedir. Piyasa ihtiyaçlarına göre Uzakdoğu'da %67 poliester ve %33 pamuk karışımı yaygınken, Avrupa'da çoğunlukla %67/33 veya %50/50 karışım oranı tercih edilmektedir. İplik ve kumaş kalitesi için cer makinası önemlidir. Cer makinasında önlenemeyen hatalar iplikte tekrar görülecektir. Poliester/pamuk kanşımlannda 3 çekim kuUanılmahdır. Yüksek kalitede ve ince bir iplik üretmek için bir cer pasajı ilave edilmelidir. Cer pasaj sayılarının artırılmasının ve farklı tarak şerit numaralarının iplik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. İpliklerin düzgünsüzlük, mukavemet ve uzama testleri yapılmıştır. 3 pasaj cer işleminden geçirilen ipliklerin düzgünsüzlüMerinin, 2 pasaj cer işleminden geçirilen ipliklerin düzgünsüzlüklerinden daha iyi olduğu görülmüştür. İstatiksel analizler yapılmıştır. 3 pasaj cer uygulayarak iplik hatalarının ve iplik kopuşlarının azaltılabileceği ve iplik üretim optimizasyonunun sağlanabileceği bulunmuştur.. IX
Özet (Çeviri)
THE OPTIMIZATION OF YARN PRODUCTION SUMMARY Blended yarns have positive characteristics of various fibers. The fibers which they are suitable to each other have to be used in blends. Staple length, strength, elongation, crimp, fineness of components have to be fitted to each other. 70/30 %, 67/33 %, 60/40 %, 50/50 % blend ratios are used generally. Blend ratio are up to the following factors; - The positive and negative properties of raw materials, - Performance characteristics, - Color and tissue characteristics, - The aim of utilization, - Weight and permeability characteristics, - Cost. Blending is done for several reasons: To minimize fiber cost. - To obtain better physiological characteristics(heat insulation, absorption of moisture etc.) of yams - To improve spinning. - To create new color effects. - To obtain fabric appearance. Cotton (18.216 million tons) and polyester (16 million tons), make up a large part of total worldwide fiber production. Up to the year 2002 the total fiber consumption may rise to about 50 million tons. Worldwide many different cotton/polyester blends are produced. According to market requirements, the blend ratio cotton/polyester in Europe is predominantly 67/33 % or 50/50 %, while in the Far East 67 % polyester and 33 % cotton are far more common. Drawing frame is important for yarn quality and fabrics. The faults which can not be prevented on draw frame will be seen again on yarn. Three drafting ought to be used on polyester/cotton blends. To produce a high-quality and fine yarn a drafting passage ought to be added. The effects of increasing drafting number and different card sliver counts on the yarn characteristics were investigated. Tests of irregularities, strength and elongation of yarns were made. It was seen that the irregularities of the yarns which were produced by using 3 drawing passages are better than the irregularities of yarns which were produced by using 2 drawing passages. The statistical analysis were made. It was found that the yarn imperfections and the yarn breakage can be decreased and the optimization of yarn production can be obtained by using 3 drawing passages.