Beyzâvî tefsirinde bazı muhkem ve müteşâbih ayetlerin tahlili
An analysis of selected muḥkam and mutashābih verses in al-Bayḍāwī's tafsīr
  1. Tez No: 1012466
  2. Yazar: VAHİT KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslâm düşünce tarihinde önemli bir yere sahip olan Kadı Beyzâvî'nin (ö.685/1286) ünlü tefsiri Envarü't-Tenzil ve Esrarü't-Te'vil 'de, Kur'an-ı Kerim'in muhkem ve müteşâbih ayetler hakkındaki yaklaşımlarını farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda incelemeye çalıştık. Kur'an ilimlerini incelemede kullanılan muhkem ve müteşâbih yöntemleriyle ayetlerin yorumu, İslâmî ilimlerin temel meselelerinden biri olmuş farklı mezhepler ve düşünce ekolleri arasında önemli tartışmalara neden olmuştur. Bu tezin amacı, Beyzâvî'nin bu meseleyi nasıl ele aldığını, hangi metodolojik ilkeleri benimsediğini ve tefsirinde hangi sonuçlara ulaştığını ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth examination of the approaches to the muḥkam and mutashābih verses of the Qur'an in Anwār al-Tanzīl wa Asrār al-Taʾwīl, the renowned Qur'anic exegesis of Qāḍī al-Bayḍāwī (d. 685/1286), a prominent figure in the history of Islamic thought. The interpretation of Qur'anic verses through the conceptual framework of muḥkam and mutashābih has constituted one of the fundamental issues of the Islamic sciences and has given rise to significant debates among various madhhabs and intellectual schools. The aim of this thesis is to elucidate how al-Bayḍāwī addresses this issue, the methodological principles he adopts, and the conclusions he reaches in his exegetical work.