Kadınların gebelik döneminde yaşadıkları semptomlar ile prenatal bağlanma arasındaki ilşiki
The relationship between the symptoms that women experienced during pregnancy and preenal attachment
- Tez No: 758581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, kadınların gebelik döneminde yaşadıkları semptomlar ile prenatal bağlanma arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Suşehri Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine 01 Nisan–30 Eylül 2021 tarihleri arasında başvuran 18-40 yaş arası tüm gebe kadınlar oluşturmuş, örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır (n=265). Araştırma, dâhil edilme kriterlerini taşıyan 272 gebe ile tamamlanmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Risk Değerlendirme Formu, Gebelik Semptomları Envanteri (GSE) ve Prenatal Bağlanma Ölçeği (PBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS 22) istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Gebelerin GSE ve PBÖ düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler korelasyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. Gebelerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Etki büyüklüğünü hesaplamak için Cohen(d) ve Eta kare(η2) katsayıları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin güvenirlik düzeyinin belirlenmesi için cronbach's alpha analizi yapılmıştır. İstatistiksel sonuçların anlamlılığı için yanılma düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Gebelerin semptom yaşama sıklığı puan ortalaması 43,235±16,783; semptomların günlük yaşamı sınırlandırma puan ortalaması 66,728±12,385 olarak belirlenmiştir. Kadınların en sık yaşadığı gebelik semptomları; sık idrara çıkma, yorgunluk ya da halsizlik, sırt ağrısı ve uyku bozukluğudur. Kadınların en az yaşadığı gebelik semptomları ise; vajinada pamukçuk, hemoroid, baygınlık ve yüzde gebelik maskesidir. Gebelerin sıklıkla yaşadığı semptomların aynı zamanda günlük yaşamı çok kısıtladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between the symptoms experienced by women during pregnancy and prenatal attachment. The population of the study consisted of pregnant women aged 18-40 who applied to Sivas Suşehri State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between April and September 2021. The sample size used in the study was calculated using power analysis (n=265). For the sample of the study, 272 pregnant women who met the criteria to participate were selected. Personal Information Form, Pregnancy Risk Assessment Form, Pregnancy Symptoms Inventory (PSI) and Prenatal Attachment Inventory (PAI) were used as data forms in the study. The data obtained in the research were evaluated in the computer environment through the SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the pregnant women participating in the study, and mean and standard deviation statistics were used in the analysis of the scale. Kurtosis and Skewness values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. The relationships between the dimensions determining the PSI and PAI levels of pregnant women were examined through correlation analysis. T-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the pregnant women. Cohen (d) and Eta squared (η2) coefficients were used to calculate the effect size. The effect size indicates whether the difference between the groups is large enough to be considered significant.