“Tehâfüt geleneği”nin başat düşünürleri arasında karşılaştırmalı bir analiz"
A comparative analysis of the prominent thinkers in the tradition of tehâfüt
- Tez No: 1012512
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Gazali'nin Tehâfütü'l-Felâsife adlı eseriyle başlayan tehâfüt geleneği ve İbn Rüşd'ün de katkıda bulunduğu bu gelenekteki diğer yapıtların incelemeleri yapılacaktır. Gazali, Tehâfütü'l-Felâsife adlı eserinde filozoflara karşı eleştirilerde bulunmakta ve bu eleştirilerini çeşitli yöntemlerle gerekçelendirmektedir. Gazali, filozofların görüşlerini büyük ölçüde reddetmekte; onları çelişkili, geçersiz, tutarsız ve yetersiz bulmaktadır. Bununla birlikte, filozofların kullandığı yöntem ve stratejileri de kendi yaklaşımında kullanacağını ifade etmektedir. Yaklaşık doksan yıl sonra İbn Rüşd, Tehâfütü't-Tehâfüt adlı eserinde Gazali'ye yanıt vermiş ve böylece tehâfüt tartışmaları Osmanlı dönemine ve sonrasına kadar devam eden bir geleneğe dönüşmüştür. Bu çalışmada, Gazali ve İbn Rüşd'ün eserleri, din-felsefe ilişkisi bağlamında incelenerek tehâfüt tartışmaları değerlendirilecek ve her iki düşünürün görüşleri karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Ayrıca, tehâfüt geleneğinin Osmanlı dönemi düşünürleri üzerindeki etkileri de göz önünde bulundurularak kapsamlı bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Tahafut (Incoherence) tradition, which originated with Al-Ghazali's work Tahafut al-Falasifa, and analyzes other significant works within this tradition, including the contributions of Averroes (Ibn Rushd). In Tahafut al-Falasifa, Al-Ghazali directs fundamental critiques against philosophers and justifies these critiques through various methodological approaches. Al-Ghazali largely rejects the views of the philosophers, characterizing them as contradictory, invalid, inconsistent, and insufficient. Nevertheless, he states that he adopts the very methods and strategies employed by the philosophers in his own approach. Approximately ninety years later, Averroes responded to Al-Ghazali in his work Tahafut al-Tahafut, thereby transforming these debates into a long-standing tradition that persisted through the Ottoman era and beyond. This study evaluates the Tahafut debates by examining the works of Al-Ghazali and Averroes within the context of the relationship between religion and philosophy, providing a comparative analysis of both thinkers' perspectives. Furthermore, a comprehensive assessment is presented by considering the influence of the Tahafut tradition on Ottoman-era intellectuals.