Determining the most suitable GRC system for smes
Kobi'ler için en uygun GRC sisteminin belirlemesi
  1. Tez No: 1012514
  2. Yazar: ABDULAZIZ ALHUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için en uygun Yönetişim, Risk ve Uyum (GRC) sistemini belirlemek amacıyla RSA Archer ve LogicManager sistemlerinin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Çalışma, sınırlı kaynaklara sahip KOBİ'lerin risk yönetimi ve sürdürülebilir büyüme sağlama konusunda karşılaştıkları zorluklar göz önüne alınarak gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme, KOBİ'ler için bir GRC sisteminin etkinliğini belirleyen; maliyet etkinliği, özellikler ve işlevsellik, kullanım kolaylığı, ölçeklenebilirlik ve özelleştirilebilirlik gibi kritik kriterler temel alınarak yapılmıştır. Yapılan analiz, LogicManager'ın KOBİ'ler için daha erişilebilir ve uygun bir çözüm olduğunu ortaya koymaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ve“kodsuz”özelleştirme olanakları, hızlı kullanıcı adaptasyonunu ve zamanında değer elde edilmesini sağlamaktadır. LogicManager'ın temel avantajlarından biri, sınırsız kullanıcıyı kapsayan, değer bazlı ve öngörülebilir bir fiyatlandırma modeline sahip olmasıdır; bu da sınırlı bütçeli kuruluşlar için onu cazip bir seçenek haline getirmektedir. Öte yandan, RSA Archer kapsamlı özellikler ve gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunmasına rağmen, genellikle daha yüksek maliyetler, dik bir öğrenme eğrisi ve karmaşık bir uygulama süreci ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, RSA Archer'ın, özel GRC ekipleri ve önemli finansal kaynaklara sahip büyük kuruluşlar için daha uygun olduğu değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, LogicManager'ın işlevsel yetenekleri ve risk yönetimi yaklaşımı, daha küçük ölçekli organizasyonların operasyonel ve mali ihtiyaçlarıyla daha iyi örtüşmekte ve KOBİ'lerin GRC uygulamalarını optimize etmeleri için ideal bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research compares two prominent GRC systems—RSA Archer and LogicManager—to determine their suitability for small and medium-sized enterprises (SMEs). This study is motivated by the significant challenges SMEs face in managing risks and ensuring sustainable growth with limited resources. The evaluation is conducted based on crucial criteria that determine the effectiveness of GRC systems for this audience, including cost-effectiveness, features and functionality, ease of use, scalability, and customization. The analysis reveals that LogicManager is a more suitable and accessible solution for SMEs. Its user-friendly interface and“no-code”customization capabilities facilitate rapid user adoption and quicker time-to-value. A key advantage is its value-based, predictable pricing model, which includes unlimited users, making it an affordable choice for organizations with limited budgets. In contrast, RSA Archer, while offering extensive features and customization, is often associated with higher costs, a steeper learning curve, and complex implementation, making it better suited for large enterprises with dedicated GRC teams and significant financial resources. Ultimately, LogicManager's superior capabilities and risk management approach align with the operational and economic needs of smaller organizations, making it an ideal choice for optimizing GRC practices.