Prostat kanseri vakalarında germline kanser yatkınlık genlerinin araştırılması
Investigation of germline cancer predisposition genes in prostate cancer cases
- Tez No: 1012525
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKTAN BAĞIŞ ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prostat kanseri tanılı hastalarda herediter kanser paneli ile saptanan germline patojenik ve olası patojenik varyantların sıklığını, gen dağılımını ve klinik özelliklerle ilişkisini değerlendirmek ve aile öyküsü kriterlerinin germline varyant taşıyıcılığını öngörmedeki klinik değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, herediter kanser paneli analizi yapılmış 200 prostat kanseri hastası dahil edilmiştir. Germline varyantlar yeni nesil dizileme yöntemi ile analiz edilmiş ve ACMG/AMP kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Klinik ve demografik veriler hasta dosyalarından elde edilmiştir. Germline varyant pozitifliği ile klinik değişkenler arasındaki ilişkiler tek değişkenli analizler ve çok değişkenli lojistik regresyon modeli ile değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan aile öyküsü tanımı ile NCCN aile öyküsü kriterlerinin pozitif olguları saptama performansı karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların %14'ünde patojenik veya olası patojenik germline varyant saptanmıştır. En sık etkilenen genler ATM (n=7), BRCA2 (n=5) ve MUTYH (n=5) olmuştur. Varyantların büyük kısmı DNA hasar yanıt ve onarım yolaklarında yer alan genlerde izlenmiştir. Aile öyküsü varlığı germline varyant taşıyıcılığı ile anlamlı ve bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur (p=0,021; OR=5,10; %95 GA: 1,28-20,28). Buna karşın metastaz durumu, tanı yaşı ve ISUP derecesi ile germline varyant taşıyıcılığı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışmada kullanılan aile öyküsü tanımının, NCCN kriterlerine kıyasla germline pozitif olguları saptamada daha yüksek duyarlılık gösterdiği belirlenmiştir (p=0,016). Sonuç: Prostat kanseri hastalarında germline patojenik varyantlar anlamlı bir oranda saptanmakta ve en sık DNA onarım genlerinde izlenmektedir. Aile öyküsü, germline varyant taşıyıcılığını öngören en önemli klinik belirteçtir. Germline genetik testler, yalnızca tedavi yönlendirme açısından değil, aynı zamanda ailesel risk değerlendirmesi ve koruyucu sağlık yaklaşımları açısından da önemli klinik değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency and spectrum of germline pathogenic and likely pathogenic variants identified by hereditary cancer panel testing in patients with prostate cancer, to evaluate their association with clinical characteristics, and to assess the clinical utility of family history criteria in predicting germline variant positivity. Materials and Methods: This retrospective study included 200 patients with prostate cancer who underwent hereditary cancer panel testing. Germline variants were analysed using next-generation sequencing and classified according to ACMG/AMP criteria. Clinical and demographic data were obtained from medical records. Associations between germline variant positivity and clinical variables were evaluated using univariate analyses and multivariate logistic regression. Additionally, the performance of the study-defined family history criteria and NCCN family history criteria in identifying germline variant-positive cases was compared. Results: Pathogenic or likely pathogenic germline variants were identified in 14% of patients. The most frequently affected genes were ATM (n=7), BRCA2 (n=5), and MUTYH (n=5). Most variants were detected in genes involved in DNA damage response and repair pathways. Family history was independently associated with germline variant positivity (p=0.021; OR=5.10; 95% CI: 1.28-20.28). No significant association was observed between germline variant status and metastasis, age at diagnosis, or ISUP Grade Group. The family history definition used in this study demonstrated higher sensitivity than NCCN criteria in identifying germline-positive cases (p=0.016). Conclusion: Germline pathogenic variants are detected at a clinically relevant frequency in patients with prostate cancer, predominantly affecting DNA repair genes. Family history is the strongest clinical predictor of germline variant positivity. Germline genetic testing provides important clinical value not only for treatment guidance but also for familial risk assessment and preventive strategies.