Elektrokimyasal olarak sentezlenmiş politiyofen molekülleri: Film kalınlığının elektrokromik performans ve fotoakım tepkisi üzerindeki etkisi
Electrochemically synthesized polythiophene molecules: Effect of layer thickness on electrochromic performmance and photocurrent responces
  1. Tez No: 1012538
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PEKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
ITO kaplı cam yüzeyler üzerine elektrokimyasal yöntemle üretilen politiyofen ince filmlerinin elektrokimyasal ve elektrokromik davranışları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan filmler, biriktirme sürelerine göre PTH200, PTH300, PTH400 ve PTH500 olarak adlandırılmıştır ve sırasıyla 200, 300, 400 ve 500 saniye boyunca elektropolimerizasyonla hazırlanmıştır. Film kalınlığının optik performans, renklenme ve şeffaflaşma süreleri ile tersine çevrilebilirlik üzerindeki etkileri de analiz edilmiştir. Filmlerin yapısal ve morfolojik özellikleri FTIR, Raman spektroskopisi ve FESEM teknikleri ile incelenmiş, politiyofen polimer zincirlerinin oluşumu FTIR ve Raman verileri ile doğrulanmıştır. Elektrokromik özelliklerin değerlendirilmesi için döngüsel voltametri (CV), kronoamperometri (CA), kronokoulometri (CC) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) gibi yöntemler uygulanmıştır. Renklenme ve şeffaflaşma süreleri PTH200, PTH300, PTH400 ve PTH500 için sırasıyla 5,2/3,7 s, 12,1/4,4 s, 7,0/1,7 s ve 4,9/1,1 s olarak belirlenmiştir. Analizler, PTH500 filminin diğer filmlere göre daha yüksek elektrokromik performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu film, %49,1 optik kontrast, 343,4 cm2 C⁻1 renklenme verimi ve %79,8 tersine çervilebilirlik değerleri ile öne çıkmıştır. Üç elektrotlu hücre kullanılarak yapılan lineer taramalı voltametri (LSV) çalışmaları, tüm filmlerin aydınlatma altında geliştirilmiş fotokimyasal yanıt verdiğini göstermiştir. EIS verileri, kapasitif ve dirençli bileşenlerin yük aktarım mekanizmasında kritik rol oynadığını ve PTH500 filminin en düşük yük transfer direncine sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum, filmin üstün elektrokromik performansını açıklamaktadır. Sonuç olarak, farklı film kalınlıklarının elektrokromik davranış ve redoks aktiviteleri üzerindeki etkileri ayrıntılı şekilde incelenmiş ve elde edilen bulgular, gelecekteki çalışmalara rehberlik edecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The electrochemical and electrochromic behavior of polythiophene (PTH) thin films, synthesized via electrochemical methods on ITO-coated glass substrates, is investigated in detail. The electrodeposited films are designated as PTH200, PTH300, PTH400, and PTH500, corresponding to electropolymerization times of 200, 300, 400, and 500 seconds, respectively. The effect of film thickness on optical performance, coloration and bleaching times, as well as reversibility, is also evaluated. The structural and morphological properties of the films are examined using FTIR, Raman spectroscopy, and FESEM techniques, and the formation of polythiophene polymer chains is confirmed through FTIR and Raman data. Electrochromic performance is assessed using cyclic voltammetry (CV), chronoamperometry (CA), chronocoulometry (CC), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The coloration and bleaching times for PTH200, PTH300, PTH400, and PTH500 are determined to be 5.2/3.7 s, 12.1/4.4 s, 7.0/1.7 s, and 4.9/1.1 s, respectively. The analyses reveal that the PTH500 film exhibits superior electrochromic performance compared to the other films, demonstrating a high optical contrast of 49.1%, a coloration efficiency of 343.4 cm2 C⁻1, and a reversibility of 79.8%. Linear sweep voltammetry (LSV) measurements using a three-electrode configuration shows enhanced photoresponse for all films under illumination. EIS results indicates that both capacitive and resistive elements play a critical role in the charge transfer mechanism, and PTH500 exhibits the lowest charge transfer resistance, supporting its superior electrochromic performance. In conclusion, the influence of film thickness on electrochromic behavior and redox activity is systematically investigated, providing valuable insights for the design and optimization of future electrochromic devices.