Epoksi bazlı metal-metal polimerik yapıştırıcıların sentezlenmesi, karakterizasyonu ve kompozit formlarının yapıştırma performansı üzerine etkisinin incelenmesi
Synthesis and characterization of epoxy-based metal-metal polymeric adhesives and investigation of the effect of their composite forms on the adhesive performance
  1. Tez No: 1012537
  2. Yazar: BUSE NUR TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, serbest radikal polimerizasyonu yöntemiyle poli(glisidil metakrilat) [poli(GMA)] homopolimeri ile farklı besleme oranlarında pol(GMA(1)-co-ETMA(1)) (PB-1), pol(GMA(2)-co-ETMA(1)) (PB-2), pol(GMA(4)-co-ETMA(1)) (PB-3) kopolimerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen homopolimer ve kopolimerlerin yapısal karakterizasyonları FT-IR ve ¹H-NMR spektroskopisi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. FT-IR spektrumlarında epoksi ve episülfür gruplarına ait karakteristik bantlar, NMR spektrumlarında ise monomer birimlerine karşılık gelen proton sinyalleri doğrulanmıştır. Elde edilen polimerik yapıştırıcılar, alümina (Al₂O₃) ve üleksit (NaCaB₅O₆(OH)₆·5H₂O) katkıları ile kompozit forma dönüştürülerek SUS-304 paslanmaz çelik yüzeyler üzerinde yapışma performansları incelenmiştir. Mekanik çekme testleri, katkı türü ve oranının bağlantı dayanımı üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. En yüksek çekme kuvveti PB3/%2 üleksit kompozitinde 1050 N, en yüksek Young modülü ise PB-3/%1 alümina kompozitinde 19,7 cN/mm2 olarak belirlenmiştir. SEM analizleri, katkısız numunelerde düzgün ve homojen yüzeylerin, katkılı numunelerde ise partikül dağılımına bağlı pürüzlü morfolojilerin oluştuğunu göstermiştir. Optik profilometre sonuçları, üleksit ilavesiyle yüzey pürüzlülüğünün arttığını ortaya koymuştur. Temas açısı analizleri sonucunda, yüzey enerjisi PB-1 %4 alümina katkılı numunede 24,27 mN/m, %4 üleksit katkılı numunede ise 24,28 mN/m olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, üleksit katkısının polimer metal ara yüzey etkileşimini güçlendirdiğini ve yapışma performansını pozitif yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pol(GMA(1)-co-ETMA(1)) (PB-1), pol(GMA(2)-co-ETMA(1)) (PB-2), pol(GMA(4)-co-ETMA(1)) (PB-3) copolymers were synthesized with poly(glycidyl methacrylate) [poly(GMA)] homopolymer at different feeding rates by free radical polymerization method. Structural characterizations of the synthesized homopolymers and copolymers were carried out by FT-IR and 1H-NMR spectroscopy methods. Characteristic bands belonging to epoxy and episulfur groups in FT-IR spectra and proton signals corresponding to monomer units in NMR spectra were confirmed. The obtained polymeric adhesives were converted into composite form with alumina (Al₂O₃) and ulexite (NaCaB₅O₆(OH)₆·5H₂O) additives and their adhesion performances on SUS-304 stainless steel surfaces were investigated. Mechanical tensile tests revealed the effect of additive type and ratio on joint strength. The highest tensile strength was determined as 1050 N in the PB-3/2% ulexite composite, and the highest Young modulus was determined as 19,7 cN/mm2 in the PB-3/1% alumina composite. SEM analyses showed that smooth and homogeneous surfaces were formed in the undoped samples, while rough morphologies were formed in the doped samples due to particle distribution. Optical profilometer results revealed that surface roughness increased with the addition of ulexite. As a result of contact angle analyses, the surface energy was calculated as 24.27 mN/m in the PB-1 sample with 4% alumina additive and 24.28 mN/m in the sample with 4% ulexite additive. These results show that ulexite addition strengthens the polymer-metal interface interaction and positively affects the adhesion performance.