Bursa ve çevresindeki avcılardan temin edilen Avrasya Çulluğu (Scolopax rusticola linnaeus, 1758)'nun helmint faunası
Helminth fauna of Eurasian Woodcock (Scolopax rusticola linnaeus, 1758) obtained from hunters in bursa and its surroundings
  1. Tez No: 1012540
  2. Yazar: SİNEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Biyoloji, Parazitoloji, Zoology, Biology, Parasitology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mayıs 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında, Bursa Hayvanat Bahçesi'nden çeşitli sebeplerle ölü olarak ve av sezonunda avcılardan toplam 68 Avrasya Çulluğu (Scolopax rusticola Linnaeus, 1758) (23 ♀♀, 36 ♂♂ ve 9 juvenil) örneği temin edilerek, helmint faunasının belirlenmesi amacıyla parazitolojik incelemeler yapılmıştır. İncelenen konak kuş bireylerinin tamamında (%100), en az bir helmint türü tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, Digenea'ya ait 3 tür Mosesia amplavaginata (Creplin, 1825), Pulvinifer macrostomum (Jagerskiold, 1900), Scolopacitrema cubrensis (Sudarikov & Rykovsky, 1958); Cestoda'ya ait 4 tür Aploparaksis pseudofilum (Clerc,1902), Fuhrmannolepis scolopacina (Lopez-Neyra, 1944), Anomotaenia clavigera (Krabbe, 1869), Polycercus paradoxa (Rudolphi, 1802); Nematoda'ya ait 4 tür Capillaria sp., Hadjelia truncata (Creplin, 1825), Strongyloides minimus (Travassos, 1930), Syngamus trachea (Montagu, 1811) ve Acanthocephala'ya ait 1 tür Prosthorhynchus scolopacidis (Kostylew, 1915) olmak üzere toplam 12 helmint türü tespit edilmiştir. Çalışmada belirlenen M. amplavaginata, P. macrostomum, S. cubrensis, A. pseudofilum, F. scolopacina, A. clavigera, P. paradoxa, H. truncata, P. scolopacidis türleri Türkiye faunası için yeni kayıt niteliği taşımaktadır. Bu türlerden M. amplavaginata türü, Avrasya Çulluğu için yeni konak kaydı olarak belirlenmiştir. Bu bulgular bölgedeki Avrasya Çulluğu populasyonunun helmint çeşitliliğinin yüksek olduğunu ortaya koymakta ve Türkiye'nin parazit faunasına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between May 2024 and April 2025, a total of 68 Eurasian Woodcocks (Scolopax rusticola Linnaeus, 1758) (23 ♀♀, 36 ♂♂ and 9 juveniles) were obtained from Bursa Zoo and from hunters during the hunting season for parasitological examination to determine their helminth fauna. At least one helminth species was detected in all examined host birds (100%). The research identified three species belonging to Digenea: Mosesia amplavaginata (Creplin, 1825), Pulvinifer macrostomum (Jagerskiold, 1900), and Scolopacitrema cubrensis (Sudarikov & Rykovsky, 1958); Four species belonging to Cestoda: Aploparaksis pseudofilum (Clerc, 1902), Fuhrmannolepis scolopacina (Lopez-Neyra, 1944), Anomotaenia clavigera (Krabbe, 1869), Polycercus paradoxa (Rudolphi, 1802); Four species belonging to Nematoda: Capillaria sp., Hadjelia truncata (Creplin, 1825), Strongyloides minimus (Travassos, 1930), Syngamus trachea (Montagu, 1811) and one species belonging to Acanthocephala, Prosthorhynchus scolopacidis (Kostylew, 1915), for a total of 12 helminth species. The species identified in the study, M. amplavaginata, P. macrostomum, S. cubrensis, A. pseudofilum, F. scolopacina, A. clavigera, P. paradoxa, H. truncata, and P. scolopacidis, represent new records for the fauna of Türkiye. Among these species, M. amplavaginata has been identified as a new host record for the Eurasian Woodcocks. These findings reveal the high helminth diversity of the Eurasian Woodcocks population in the region and make important contributions to Turkish parasitological fauna.