Holomorfik olmayan katkılarla adjoint mesajcılı ayar ietimli simetri kırılması
Non-holomorphic contributions to gauge mediated supersymmetry breaking with adjoint messengers
  1. Tez No: 1012572
  2. Yazar: BÜŞRA NİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SALİH ÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, adjoint mesajcılarla iletilen ayar iletimli süpersimetri kırılması modeli holomorfik olmayan (NH) etkileşimleri de dahil ederek ele alınmıştır. Bu etkileşimlerin ortaya çıkışı süpersimetri kırılmasıyla ilişkilendirilmiş ve renormalizasyon grup denklemleri aracılığıyla fiziksel olarak gözlenebilir parametre katkıları elde edilmiştir. Bu katkıların özellikle sfermiyon kütlelerinde belirgin etkileri olduğu görülmüştür. Stau çeşni özdurumlarının kütlelerinde 25 TeV'e kadar bir artışa sebep olurken, kütle özdurumlarında bu artış 20 TeV'e kadar elde edilmiştir. Benzer şekilde, stop ve sbottom kütlelerinin de NH terimlerden sırasıyla yaklaşık 15 ve 7 TeV kadar katkı aldığı bulunmuştur. Sfermiyonların kütlelerindeki bu artışın aynı zamanda SM-benzeri Higgs bozonunun kütlesinde de önemli etkileri olmuştur. NH terimlerin Higgs bozonunun kütlesini yaklaşık 80 GeV kadar arttırabildiği gözlenmiştir. Bunlara ek olarak, NH katkılar müon anomal manyetik moment üzerinde ciddi baskılama yaparak, analizlerimizi güncel sonuçlarla uyumlu hale getirmiştir. Ayrıca bu çalışma içerisinde, modelin en hafif süpersimetrik parçacık olarak önerdiği gravitino veya nötralino senaryoları üzerinden karanlık madde adayları sunulmuş ve kozmolojik gözlemlerle tutarlı bir çerçeve sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the gauge mediation model with adjoint messenger has been examined in the presence of non-holomorrphic (NH) interactions. These NH interactions arise together with the supersymmetry breaking and, with the renormalization group equations, their contributions to the physical observables have been explored. It has been observed that especially the sfermion masses exhibit a significant sensitivity to such contributions. Masses of the flavour eigenstates can be enhanced by about 25 TeV, while about 20 TeV increase has been realized in mass eigenstates. Similarly, stop and sbottom masses have received contributions from the NH terms of about 15 and 7 TeV, respectively. These increase in the sfermions masses significantly contributes to mass of the SM-like Higgs boson. It has been observed that the SM-like Higgs boson can be heavier by about 80 GeV with the NH contributions. In addition, NH terms significantly suppress the supersymmetric contributions to the muon anomalous magnetic moment, aligning consistently with the latest experimental results. Furthermore, this study presented dark matter candidates for the scenarios with gravitino or neutralino being the lightest supersymmetric particle, by confronting their implications with the current experimental result.