Gebelerde algılanan çift uyumu ve prenatal bağlanma ile yenidoğanı besleme niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between perceived dyadic adjustment, prenatal attachment, and infant feeding intention among pregnant women
- Tez No: 1012601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE NAZLI AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebelerde algılanan çift uyumu ve prenatal bağlanma ile yenidoğanı besleme niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Çalışma, Ankara Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastaneleri Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'ne başvuran gebeler ile yürütülmüştür. Araştırmaya merkeze başvuran gebelik haftası 20 veya daha üzerinde olan, partneriyle birlikte yaşayan, Türkçe okuma-yazma bilen, sağlıklı gebeliğe sahip, psikiyatrik hastalık tanısı almamış olan, doğumsal anomali tanısı almış fetüsü olmayan, 18 yaşın üzerinde 474 gebe dahil edilmiştir. Veriler, Ekim 2025- Aralık 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ)”,“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”ve“Yenidoğanı Besleme Niyeti Ölçeği (YBNÖ)”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların YBNÖ puanlarının öğrenim düzeyi, gelir getiren işte çalışma durumu, aile tipi, eş dışında destek alma durumu, eş ile ilişkini algılama şekli, gebeliği planlama durumu, daha önce emzirme deneyimi, önceki bebeğini besleme şekli ve emzirme eğitimi alma durumuna göre değişmediği görülmüştür (p>0,05). Ekonomik durumu düşük olan katılımcıların YBNÖ puan ortalamalarının orta ve yüksek düzeyde olanlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0,05). YÇUÖ puanı ile PBE puanı arasında istatistiksel olarak pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur (r=0,300; p<0,001). YÇUÖ puanı ile YBNÖ puanı arasında istatistiksel olarak pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur (r=0,233; p<0,001). PBE puanı ile YBNÖ puanı arasında istatistiksel olarak pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur (r=0,325; p<0,001). Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, YBNÖ puanlarını belirlemek amacıyla modele dâhil edilen yaş, doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı, önceki bebeği besleme şekli, YÇUÖ ve PBE değişkenlerinin model üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmektedir (F=10,219; p<0,001). Model, YBNÖ'deki toplam varyansın %19,3'ünü açıklamaktadır (R=0,440; R²=0,193; düzeltilmiş R²=0,174). Prenatal dönemde emzirme niyetinin güçlendirilmesi için eş uyumu ve prenatal bağlanmanın da birlikte değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to determine the relationship between perceived dyadic adjustment, prenatal attachment, and infant feeding intention among pregnant women. The study was carried out with pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara University Health Application and Research Hospitals, Cebeci Research and Application Hospital. A total of 474 pregnant women who were at or beyond the 20th gestational week, living with their partner, literate in Turkish, having a healthy pregnancy, not diagnosed with any psychiatric disorder, carrying no fetus diagnosed with a congenital anomaly, and aged over 18 years were included in the study. Data were collected between October 2025 and December 2025. The“Descriptive Information Form,”“Revised Dyadic Adjustment Scale (RDAS),”“Prenatal Attachment Inventory (PAI),”and“Infant Feeding Intention Scale (IFI-T)”were used for data collection. The results indicated that participants' IFI-T scores did not significantly differ according to education level, employment status, family type, receiving support from individuals other than the partner, perception of the relationship with the partner, pregnancy planning status, previous breastfeeding experience, previous infant feeding method, and receiving breastfeeding education (p>0.05). However, participants with low economic status had significantly lower IFI-T mean scores compared to those with moderate and high economic status (p<0.05). A weak positive correlation was found between RDAS and PAI scores (r=0.300; p<0.001). Similarly, weak positive correlations were identified between RDAS and IFI-T scores (r=0.233; p<0.001) and between PAI and IFI-T scores (r=0.325; p<0.001). According to the results of multiple regression analysis, age, parity, number of living children, previous infant feeding method, RDAS, and PAI variables included in the model were significant predictors of IFI-T scores (F=10.219; p<0.001). The model explained 19.3% of the total variance in IFI-T scores (R=0.440; R²=0.193; adjusted R²=0.174). It is recommended that both dyadic adjustment and prenatal attachment be evaluated together in order to strengthen breastfeeding intention during the prenatal period.