Temporomandibular eklem sublüksasyonunun kondil boynu ve başındaki yapısal değişikliklere etkisinin fraktal analiz ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of temporomandibular joint subluxation on structural changes in the condylar neck and head using fractal analysis
  1. Tez No: 1012653
  2. Yazar: SELAHATTİN CAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI ÖZDEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Temporomandibular eklem yapısı itibariyle vücudun en kompleks eklemlerinden biridir. Translasyon ve rotasyon hareketlerini aynı anda gerçekleştirir. Temporomandibular eklem sublüksasyonu, ağız açma esnasında eklemin artiküler eminensin önüne geçmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durumun kronik şekilde seyrinin kondil bölgesinde değişiklere sebep olduğuı bilinmektedir. Bu değişikliklerin ise hastada belirti olmadan önce teşhis edilmesi için çeşitli yöntemlerin kullanıldığı literatürde mevcuttur. Fraktal boyut analizi de bu yöntemlerden birisidir. Bu çalışmanın amacı temporomandibular eklem sublüksasyonu mevcut olan hastaların kemik yapısının fraktal analiz ile incelenerek kondil başı ve boynu bölgesindeki kemik rezorpsiyonunu retrospektif olarak incelemektir.Toplamda 100 adet ortopantomografik röntgenin incelendiği bu çalışmada sublüksasyonu olan 50 hasta ile herhangi bir TME problemi olmayan 50 hastanın röntgenleri fraktal analiz yöntemi ile karşılaştırıldı. Temporomandibular eklem sublüksasyonu olan grubun olmayan gruba göre fraktal değerleri anlamlı şekilde düşük gelmiştir (p<0,05). Temporomandibular eklem sublüksasyonun uzun dönemde eklem başı ve boynunda kemik rezorpsiyonunu arttırabileceğini göstermiştir.Fraktal analiz gibi invaziv olmayan yöntemlerin gelecekteki çalışmalarda daha ayrıntılı olarak incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The temporomandibular joint (TMJ) is one of the most complex joints in the human body in terms of its anatomical structure and functional dynamics. It is capable of performing both translational and rotational movements simultaneously. Temporomandibular joint subluxation occurs when the mandibular condyle moves anterior to the articular eminence during mouth opening. It is known that the chronic progression of this condition may lead to structural changes in the condylar region. Various methods have been reported in the literature to detect these changes before clinical symptoms become apparent. Fractal dimension analysis is one of these methods.The aim of this study was to retrospectively investigate bone resorption in the condylar head and neck regions of patients with temporomandibular joint subluxation by analyzing bone structure using fractal analysis.In this study, a total of 100 orthopantomographic radiographs were evaluated. Radiographs of 50 patients with temporomandibular joint subluxation were compared with those of 50 patients without any temporomandibular joint disorder using fractal analysis.The fractal dimension values of the temporomandibular joint subluxation group were significantly lower than those of the control group (p < 0,05). These findings suggest that temporomandibular joint subluxation may increase bone resorption in the condylar head and neck regions over the long term.Non-invasive methods such as fractal analysis are recommended to be investigated in greater detail in future studies.