Caveolin-1 ekspresyonu baskılanmış senesent kanser hücrelerinden salgılanan eksozomal sekretomun kanser hücre proliferasyonu ve migrasyonu üzerine olası etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of possible effects of exosomal secretomesecreted from senescent cancer cells with suppressed Caveolin-1 expression on cancer cell proliferation and migration
- Tez No: 1012652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAPRAK DİLBER ŞİMAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Hücresel senesens, hücre döngüsünden kalıcı çıkışla karakterize bir durumdur ve epigenetik değişiklikler, genomik instabilite, mitokondriyal disfonksiyon, oksidatif stres, reaktif metabolit birikimi, tümör baskılayıcı gen inaktivasyonu, onkogenik stres ve viral enfeksiyonlar gibi çeşitli faktörlerle indüklenebilir. Senesent hücreler, mikroçevreyi modüle edebilen senesens ilişkili sekretuvar fenotip (SASP) salgılar. Başlangıçta SASP'ın etkilerinin çözünebilir proteinlerle sınırlı olduğu düşünülse de, son çalışmalar ekstrasellüler veziküllerin (EV), özellikle eksozomların, bu süreçte önemli rol oynadığını göstermiştir. Eksozomlar, hücreler arası iletişim, homeostaz ve hastalık süreçlerinde kritik işlevlere sahip olup kanser biyolojisinde metastaz, senesens ve ilaç direnci ile ilişkilidir. Kolesterol ve sfingolipitlerden zengin lipit raftları ile senesens arasındaki ilişki incelendiğinde, farklı streslerle indüklenen senesenste caveolin-1 ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, caveolin-1 baskılanmış ve doksorubisin ile senesens indüklenmiş A549 ve HeLa hücrelerinden elde edilen SASP ve bu sekretomdan izole edilen eksozomların proliferasyon ve migrasyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgular, caveolin-1 baskılanmasının senesent hücrelerde artan hücre alanı ve hacmini azalttığını, ancak hücre kalınlığını etkilemediğini göstermiştir. Ko-kültür deneylerinde HeLa sekretomu proliferasyonu artırırken bu etkinin caveolin-1 deplesyonu ile baskılandığı; A549 sekretomunun proliferasyonu azalttığı ve bu etkinin caveolin-1 knockdown ile değişmediği belirlenmiştir. HeLa hücrelerinde sSASP proliferasyonu artırırken eSASP etkisiz kalmıştır; A549 hücrelerinde ise her iki fraksiyon da etkisiz bulunmuştur. Ayrıca, caveolin-1 baskılanması koşullarında eSASP ve sSASP'nin her iki hücre hattında migrasyon üzerine anlamlı etkisi saptanmamıştır. Sonuç olarak, kaveola yapılarının senesens oluşumundan ziyade SASP'ın fonksiyonel etkilerinin düzenlenmesinde rol oynadığı ve SASP fraksiyonlarının ayrı değerlendirilmesinin sekretomun biyolojik etkilerinin daha doğru anlaşılmasını sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cellular senescence is a state characterized by a permanent exit from the cell cycle and can be triggered by various stressors, including genomic instability, oxidative stress, mitochondrial dysfunction, oncogenic signaling, and viral infections. Senescent cells secrete a complex set of factors known as the senescence-associated secretory phenotype (SASP), which modulates the surrounding microenvironment. While SASP was initially thought to act mainly through soluble factors, recent evidence highlights the critical role of extracellular vesicles (EVs), particularly exosomes, in mediating its diverse functions in processes such as intercellular communication, tumor progression, and drug resistance. Lipid rafts are cholesterol and sphingolipid-rich membrane microdomains implicated in cellular signaling, and caveolin-1 expression has been reported to increase during stress- induced senescence. In this study, we investigated SASP secretion in doxorubicin-induced senescent A549 and HeLa cells with suppressed caveolin-1 expression, and evaluated the effects of SASP-derived exosomes on cancer cell proliferation and migration. Caveolin-1 suppression reduced the increase in cell area and volume associated with senescence, without affecting cell thickness. Co-culture experiments showed that HeLa-derived secretome enhanced proliferation, which was attenuated by caveolin-1 depletion, whereas A549 secretome reduced proliferation independently of caveolin-1 status. Fractionation analyses revealed that the soluble SASP (sSASP) from HeLa cells increased proliferation, while the extracellular vesicle-associated SASP (eSASP) had no effect; in contrast, neither fraction affected proliferation in A549 cells. Additionally, under caveolin-1 suppression, neither SASP fraction significantly influenced migration in either cell line. In conclusion, caveolar structures appear to regulate the functional outputs of SASP rather than senescence induction itself, and separate evaluation of SASP fractions provides a more accurate understanding of secretome-mediated biological effects.