Kolekalsiferol içeren kendiliğinden emülsifiye olabilen farmasötik dozaj formlarının geliştirilmesi ve karakterizasyonu üzerine çalışmalar
Development and characterization of self-emulsifying pharmaceutical dosage forms containing cholecalciferol
- Tez No: 1012719
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YEŞİM KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Kolekalsiferol (D3 vitamini), lipofilik yapısı ve düşük suda çözünürlüğü nedeniyle klasik oral dozaj formlarında düşük biyoyararlanım göstermektedir. Bu çalışmada, oral biyoyararlanımı artırmak amacıyla D3 vitamini içeren Kendiliğinden Emülsifiye Olabilen İlaç Taşıyıcı Sistemler (SEDDS) ve katılaştırılmış formu olan S-SEDDS formülasyonları geliştirilmiştir. Çeşitli yağ fazları, yüzey aktif maddeler ve yardımcı çözücüler değerlendirilerek uygun formülasyonlar belirlenmiş; damlacık boyutu, PDI, zeta potansiyeli ve emülsifikasyon süresi analiz edilmiştir. Katılaştırma aşamasında Aerosil'in en yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip taşıyıcı olduğu belirlenmiştir. İn vitro salım sonuçları, geliştirilen sistemlerin klasik preparatlara göre daha hızlı ve kontrollü salım sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cholecalciferol (vitamin D3) exhibits low bioavailability in conventional oral dosage forms due to its lipophilic nature and poor water solubility. In this study, Self-Emulsifying Drug Delivery Systems (SEDDS) and their solidified form (S-SEDDS) containing vitamin D3 were developed to enhance oral bioavailability. Various oil phases, surfactants, and co-solvents were evaluated to determine the optimal formulations, which were characterized by droplet size, PDI, zeta potential, and emulsification time. During solidification, Aerosil showed the highest adsorption capacity among the carriers tested. In vitro release studies demonstrated that the developed systems provided faster and more controlled release compared to conventional vitamin D3 formulations.