Sağlık sektörü yatırım fonları ile pay senedi yoğun yatırım fonlarının performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performance of healthcare sector investment funds and equity-intensive investment funds
- Tez No: 1012742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, sağlık sektörü yatırım fonları ile pay senedi yoğun yatırım fonlarının finansal performanslarının karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmektedir. Bu analiz, TEFAS (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) web adreslerinden elde edilen günlük verilere dayanmaktadır. Araştırmada, performans değerlendirmesi için en yaygın ve uygulama alanına sahip riske karşı düzeltilmiş ölçütler kullanılmıştır. Bu ölçütler; Sharpe Oranı, M2 Performans Ölçütü, Treynor Endeksi, Jensen Ölçütü, Sortino Oranı ve Fama Ölçütüdür. Araştırmada, öncelikle belirlenen performans ölçütleri kullanılarak sağlık sektörü yatırım fonları ile pay senedi yoğun yatırım fonlarının performans sıralamaları oluşturulmuştur. Daha sonra, elde edilen performans değerleri ışığında her iki fon türü arasındaki farklılıklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık sektörü yatırım fonlarının ve pay senedi yoğun yatırım fonlarının yatırımcılar için sunduğu risk ve getiri dengesini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kapsamında belirlenen sağlık sektörü yatırım fonları şunlardır: Ak Portföy, Garanti Portföy, İş Portföy, Hedef Portföy, Deniz Portföy ve TEB Portföy. Pay senedi yoğun fonlar ise Ziraat Portföy, Yapı Kredi Portföy, Garanti Portföy, Deniz Portföy, QNB Portföy ve Ak Portföy olarak belirlenmiştir. Sağlık sektörü yatırım fonları ile Pay senedi yoğun yatırım fonlarının performans değerlendirilmesi sonucunda, yatırım fonlarının finansal başarılılarının yatırımcılar için kritik bir faktör olduğu ancak risk faktörlerinin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, finansal performans kriterleri, fon seçimi ve portföy oluşturma sürecinde yalnızca bir unsur olarak değerlendirilmelidir..
Özet (Çeviri)
This study conducts a comparative analysis of the financial performance of healthcare sector investment funds and equity-intensive investment funds. This analysis is based on daily data obtained from the websites of TEFAS (Turkey Electronic Fund Distribution Platform) and the Public Disclosure Platform (KAP). In the research, the most common and widely applied risk-adjusted performance measures were used. These measures include the Sharpe Ratio, M2 Performance Measure, Treynor Index, Jensen Measure, Sortino Ratio, and Fama Measure. In the study, performance rankings of healthcare sector investment funds and equity-intensive investment funds were first established using the specified performance measures. Then, the differences between the two types of funds were examined in detail in light of the obtained performance values. The findings reveal the risk and return balance offered by healthcare sector investment funds and equity-intensive investment funds to investors. The healthcare sector investment funds considered in this study are as follows: Ak Portfolio, Garanti Portfolio, İş Portfolio, Hedef Portfolio, Deniz Portfolio, and TEB Portfolio. The equity-intensive funds, on the other hand, are determined as Ziraat Portfolio, Yapı Kredi Portfolio, Garanti Portfolio, Deniz Portfolio, QNB Portfolio, and Ak Portfolio. The performance evaluation of healthcare sector investment funds and equity-intensive investment funds highlights that the financial success of investment funds is a critical factor for investors; however, risk factors should not be overlooked. In this context, financial performance criteria should be considered as only one element in the fund selection and portfolio formation process.