Kurun Gazetesi'ndeki (1935) sanat-edebiyat ilanlarının söz dizim açısından incelenmesi
Syntax analysis of the art and literature advertisements in Kurun Newspaper (1935)
- Tez No: 1012755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
1935 yılına gelindiğinde Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ülkede tek partili siyasal yapı yönetimi altındaydı. Bu yıllarda basın, büyük ölçüde Cumhuriyet Halk Partisi politikalarına paralel bir yayın çizgisi takip ediyordu. Basın faaliyetleri devlet denetimindeydi. Matbuat Umum Müdürlüğü aracılığıyla gazeteler kontrol ediliyor, yayın politikaları takip ediliyor ve gerektiğinde müdahalede bulunuluyordu. Bu şekilde basının hükümet politikalarıyla paralel bir yayın çizgisi izlemesini sağlamayı amaçlıyordu. Gazeteler bu dönemde sadece siyasi haberler yayımlamıyor, aynı zamanda çok sayıda ilan ve duyuruya da yer veriyordu. Resmî ilanlar, kamu duyuruları ve çeşitli ticari reklamlar aracılığıyla halkla iletişim kuruluyordu. Bunun yanında sanat ve edebiyatla ilgili etkinlikler, kitap tanıtımları, kültürel faaliyetler ve tiyatro gösterimleri gibi duyurular da gazeteler yoluyla halka ulaştırılıyordu. Bu şekilde gazeteler, hem devlet politikalarının halka ulaştırılmasında hem de toplumsal ve kültürel hayatın duyurulmasında önemli bir rol üstleniyordu. Vakit gazetesi, Ahmet Emin Yalman ve Mehmet Asım Us tarafından 22 Ekim 1917 yılında kurulmuştur. Gazete 1934 yılında 22 Kasım tarihli yayınıyla 'Kurun' adıyla yayımlanmaya başlanacağını duyurmuş; ilk sayıda adın Asım Us tarafından alındığı ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiği belirtilmiştir. Kurun, 31 Aralık 1938 tarihine kadar yayımlanmış, ardından tekrar 'Vakit' adıyla yayınını sürdürmüştür. Kurun gazetesi 1935 yılında bir yıl boyunca çıkartılmıştır.“Kurun Gazetesindeki (1935) Sanat- Edebiyat İlanlarının Söz Dizim Açısından İncelenmesi”isimli çalışmada gazetede yer alan sanat- edebiyat ilanları söz dizim açıdan incelenerek cümle çözümlemeleri yapılmıştır. Bu çalışmada gazetenin ilk dört ayı incelemeye alınılmış ilanların çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By 1935, Turkey was governed under a single-party political system led by Mustafa Kemal Atatürk. During these years, the press largely followed an editorial line that aligned with the policies of the Republican People's Party. Press activities were under state control. Newspapers were monitored, publication policies were tracked, and interventions were made when necessary through the General Directorate of the Press. The aim was to ensure that the press followed a publication line parallel to government policies. During this period, newspapers did not only publish political news but also featured a large number of advertisements and announcements. Communication with the public was established through official announcements, public notices, and various commercial advertisements. Additionally, announcements regarding cultural and literary events, book reviews, cultural activities, and theater performances were also conveyed to the public via newspapers. In this way, newspapers played a significant role both in conveying state policies to the public and in publicizing social and cultural life. The Vakit newspaper was founded on October 22, 1917, by Ahmet Emin Yalman and Mehmet Asım Us. In its November 22, 1934, issue, the newspaper announced that it would begin publishing under the name“Kurun”; the first issue noted that the name was chosen by Asım Us and bestowed by Mustafa Kemal Atatürk. Kurun was published until December 31, 1938, after which it resumed publication under the name“Vakit.”The Kurun newspaper was published for one year in 1935. In the study titled“A Syntactic Analysis of Art and Literature Advertisements in the Kurun Newspaper (1935),”the art and literature advertisements featured in the newspaper were examined from a syntactic perspective, and sentence analyses were conducted. This study analyzed the advertisements published during the newspaper's first four months.