İdare hukuku açısından su kaynaklarının korunması ve yönetimi
The protection and management of water resources from the perspective of administrative law
  1. Tez No: 1012772
  2. Yazar: BUKET DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Su, canlılar bakımından hayati önemde olup en temel toplumsal ihtiyaçların başında gelmektedir. Su kaynakları doğada sınırsız değildir ve çoğu zaman bu kaynaklardan yararlanmak için belirli süreçler gerekmektedir. Su kaynaklarının kullanımı tarihsel süreç içerisinde belirli ilkelere, kurallara ve usullere tabi tutulmuştur. Günümüzde çevre sorunlarının etkisi ve dünya nüfusunun sürekli olarak artması ile su kaynaklarının olumsuz etkilenmesi sonucu, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde yönetimi bir zorunluluk haline gelmiştir. Su kaynaklarının etkin yönetimi, çok yönlü ve farklı unsurları kapsayan hukuki bir çerçevede gerçekleşmektedir. Bu bağlamda idare, tıpkı diğer doğal kaynaklar bakımından olduğu gibi, su kaynaklarının korunması ve yönetiminde merkezi bir role sahiptir. Zira idarenin varlık nedeni olan kamu yararının sağlanması, bu alandaki faaliyetlerin de temel amacını oluşturmaktadır. İdare planlama, izleme, koruma ve denetim gibi görevlerini yerine getirirken hem ulusal hem de uluslararası hukuk kurallarını dikkate almakla yükümlüdür. Ayrıca günümüzde giderek önem kazanan sürdürülebilirlik ilkesi ile önleme, ihtiyat, kirleten öder ve katılım gibi çevre hukuku ilkeleri, su kaynaklarının korunması ve yönetimine ilişkin idari faaliyetlerde dikkate alınması gereken hususların başında gelmektedir. İdarenin teşkilat yapısı, söz konusu faaliyetlerin etkinliğini doğrudan etkilemektedir. Su kaynaklarına ilişkin kamu hizmeti ve kolluk faaliyetleri kapsamında yürütülen bu görevler, aynı zamanda idarenin hukuki sorumluluğunu da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, idarenin su kaynaklarının korunması ve yönetimindeki rolü ele alınmakta; idare hukuku bakımından karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; mevzuat, yargı kararları, doktrin ve ilgili politika belgeleri idare hukuku perspektifinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is vital for all living things and ranks among the most fundamental social needs. Water resources are not unlimited in nature, and specific processes are often required to utilise these resources. The use of water resources has been subject to certain principles, rules and procedures throughout history. Today, due to environmental issues and the continuous growth of the world's population, the negative impact on available water resources has made the protection and sustainable management of water resources a necessity. The effective management of water resources takes place within a legal framework that encompasses multifaceted elements. In this context, the administration plays a central role in the protection and management of water resources, as it does with other natural resources. This is because the fundamental purpose of activities in this area is to serve the public interest, which is the main reason for the administration's existence. While performing its duties, such as planning, monitoring, protection and supervision, the administration is obliged to take into account both national and international legal rules. Furthermore, the principle of sustainability, which is becoming increasingly important today, and other environmental principles should also be at the heart of administrative activities. The organisational structure of the administration directly affects the effectiveness of these activities. These duties, carried out within the scope of public services and law enforcement activities related to water resources, also entail legal responsibility for the administration. This study comprehensively addresses the role of the administration in the protection and management of water resources; it evaluates the problems encountered in terms of administrative law and proposes solutions. This study adopted a qualitative research method; legislation, judicial decisions, doctrine, and relevant policy documents were examined from an administrative law perspective.