Açık (çerçeve) suç tipi
The blanket offence type (blankettstrafgesetz)
  1. Tez No: 1012773
  2. Yazar: ELİF ALMILA PANCAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda cezalandırılabilir davranışın belirlenmesi için tamamlayıcı bir hukuk kuralına ihtiyaç duyan açık suçlar ele alınmıştır. İhdası modern toplumlarda bir zorunluluk haline gelen açık suçlar, tamamlayıcı kuralla olan bağlantının hangi atıf tekniğiyle kurulduğu ve tamamlayıcı kuralı ihdas eden merci dikkate alınarak gerçek ve gerçek olmayan açık suçlar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Çalışmada incelenen hukuki meselelerde hem gerçek hem de gerçek olmayan açık suçlar dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın amaçlarından biri Türk hukukunda pek çok örneği bulunan açık suçlara verilmesi gereken anlamın ortaya konulmasıdır. Diğer amaç ise suçta ve cezada kanunilik ilkesi ile kastın kapsamı ve hata bakımından açık suçlarda ortaya çıkan hukuki sorunların çözümüne yeni bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu amaçlara ulaşmak için üç bölüme ayrılmış olan çalışmanın birinci bölümünde, başta açık suçlar ve açık suçların esaslı bir unsuru olan atıf tekniğinin yanı sıra konunun temelini oluşturan diğer meseleler izah edilmiştir. İkinci bölümde şekli kanun gerekliliği, belirlilik ilkesi, kıyas ve geçmişe yürüme yasağı bakımından açık suç tipleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tamamlayıcı kuralların kastın kapsamı ve hata bakımından nasıl değerlendirilmesi gerektiği tartışma konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, blanket offences (The Blanket Offence Type), which require a supplementary legal norm in order to determine punishable conduct, are examined. The establishment of such offences, which has become a necessity in modern societies, is categorized into two groups — real and unreal blanket offences — based on the technique of reference employed to establish the connection with the supplementary rule and the authority that enacts the supplementary norm. Both real and unreal blanket offences are taken into account in the legal issues analyzed within the study. One of the aims of this research is to elucidate the meaning that should be ascribed to blanket offences, which are frequently encountered in Turkish law. Another objective is to offer a new perspective on resolving the legal challenges that arise in such offences with respect to the principle of legality of crimes and punishments, as well as the scope of intent and error. To achieve these objectives, the study is divided into three chapters. The first chapter explains the fundamental concepts of the subject, particularly blanket offences and the technique of reference, which constitutes an essential element thereof, alongside other foundational issues. The second chapter addresses The Blanket Offence Type in the context of the requirement of formally law, the principle of legal certainty, the prohibition of analogy, and the non-retroactivity of criminal law. The third chapter discusses how supplementary legal norms should be evaluated with regard to the scope of intent and error.