Afet ve acil durum yönetiminde akıllı kent uygulamalarının rolü
The role of smart city applications in disaster and emergency management
- Tez No: 1012788
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 asrın felaketi: Büyük Kahramanmaraş depremi ve yıkılan 11 kent… sadece afetin olduğu bölgeyi değil tüm Türkiye'yi hem etkilemiş hem de derinden sarsmıştır. Ülkemiz elbette sadece bu afetle değil daha önceden yaşanan büyük afetlerle de karşılaştığı için bunlardan ders çıkarsa da yeteri kadar önlem alınmamış olup geleneksel yöntemlerin de yetersiz olduğunu görmekteyiz. Akıllı kent uygulamaları afetler için uygulanabilecek bir çok çalışmayı ve projeyi beraberinde getirmektedir. Derhal uygulamaya alınması gereken proje halinde kalmış birçok uygulamanın da artık hayata geçirilme vakti gelmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden ve alt başlıklarından oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmamızın ana konusu oluşturan tüm başlıkların kavramsal çerçevesi ele alınmış oluş akıllı kentlerin ortaya çıkış süreci kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde; Türkiye'de ve dünya da hangi akıllı kent uygulamalarının uygulandığı, hangi uygulamaların tam olarak hayata geçirilebildiği ve örnek alınması gereken şehirlerin nereler olduğu üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölüm de ise; afetlere ve acil durumlara müdahale edip yönetebilmek için özellikle Türkiye'de ve dünyadan da bazı örneklerle hangi akıllı şehir uygulamalarının uygulandığı üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak eksikliklerden ve yapılabileceklerden bahsedilmiştir. Çalışma yapılırken bu akıllı kentler üzerine ve afetler için uygulanan bazı uygulamalar üzerine yazılmış makalelerden, bilimsel çalışmalardan ve haber kaynaklarından faydalanılmıştır. Akıllı kentler geçmişi her ne kadar eskiye dayansa da çalışmaların son dönemlerde daha yaygın hale geldiği ve afetlere uygulanacak olan akıllı uygulamaların ise özellikle de ülkemizde çoğunlukla taslak aşamasında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The“disaster of the century,”the Great Kahramanmaraş earthquake of February 6, 2023, and the destruction of 11 cities deeply affected not only the immediate region but all of Türkiye. Although our country has drawn lessons from previous majör disasters, it is evident that insufficient precautions have been taken and traditional methods remain inadequate. Smart city applications bring forth numerous studies and projects applicable to disasters. Many of these projects, which have remained in the proposel stage, must be implemented immediately. This study consists of three main sections and their respective subheadings. In the first section, the conceptual framework of all topics constituting the core subject is addressed and the emergence psocessof smart cities is briefly discussed. The second section focuses on which smart city applications are implemented in Türkiye and globally, which applications have been fully realized and which cities should be taken as models. In the third section, emphasis is placed on specific smart city applications from Türkiye an the world used to intervene in the manage disasters and emergencies. In the conclusion, existing deficiencies and potential future actions are discussed. During the researc process, article, scientific studies and news sources regading smart cities and disaster-related applications were utilized. Although the history of smart cities dates back further, it is observed that studiies have become more wiswspread recently; however, smart applications for disaster in our country remain largely in the draft stage.