Meme kanser tanılı kadınlarda yürüyüş ve topraklanmanın ağrı şiddeti, yorgunluk düzeyi, uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of walking and grounding on pain intensity, fatigue levels and sleep quality in women with breast cancer
- Tez No: 1012857
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma meme kanseri tanılı kadınlarda yürüyüş ve topraklanma müdahalelerinin ağrı şiddeti, yorgunluk düzeyi ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış üç kollu, paralel gruplu, randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Tedavi Ünitesinde Aralık 2024-Şubat 2026 tarihleri arasında 55 hasta (yürüyüş grubu=18, yürüyüş + topraklanma grubu=18, kontrol grubu=19) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler ''Hasta Bilgi Formu'', ''Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası'', ''Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'' (PUKİ), ''Visual Analog Skalası'' Ağrı ölçekleri ile toplanmıştır. Yürüyüş grubuna haftada en az 3 kez 30 dk yürüyüş, yürüyüş + topraklanma grubuna haftada en az 3 kez 30 dk yürüyüşle birlikte topraklanma 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Ölçekler ilk görüşme, 4.hafta ve 8.haftada uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde üç veya daha fazla bağımsız grubun ölçümünde“ANOVA”; üç veya daha fazla bağımlı grubun ölçümünde ise“Repeated Measures ANOVA”testi kullanılmıştır. Grup ve zaman karşılaştırmalarında Robust Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri kullanılmıştır. Ağrı şiddeti, yorgunluk düzeyi ve uyku kalitesi puanlarının zaman içerisindeki değişiminin gruplara göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0,001). Ağrı şiddeti açısından başlangıç ve 4. hafta ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken, 8. haftada kontrol grubunun hem yürüyüş hem de yürüyüş + topraklanma grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek ağrı puanlarına sahip olduğu bulunmuştur (p<0,001). Yorgunluk düzeyinde özellikle 4. ve 8. hafta ölçümlerinde kontrol grubunun müdahale gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Uyku kalitesi açısından başlangıç ve 4. hafta ölçümlerinde anlamlı fark saptanmazken, 8. haftada kontrol grubunun müdahale gruplarına göre anlamlı derecede daha yüksek PUKİ toplam puanına sahip olduğu görülmüştür (p<0,001). Yürüyüş grubunda ilk 4 hafta ≥41902 adım sayısı olan hastaların yorgunluğunun azaldığı uyku klaitesinin arttığı belirlenmiştir. <41902 adım sayısı olan yürüyüş + topraklanma grubundaki hastalarda ise uyku kalitesinin arttığı saptanmıştır. 8.hafta ölçümlerinde ise yürüyüş grubunda <89846 adım sayısı olan hastalarda ağrı şiddetinin ve yorgunluğun azaldığı, enerjinin ve uyku kalitesinin arttığı belirlenmiştir. Yürüyüş +topraklanma grubunda ise <89846 adım sayısı olan hastalarda yorgunluğun azaldığı saptanmıştır. Yürüyüş ve yürüyüşe eşlik eden topraklanma uygulamasının meme kanseri hastalarında ağrı şiddeti ve yorgunluk düzeyini azalttığı, uyku kalitesi ve enerji düzeyini artırdığı belirlenmiştir. Yürüyüş grubunda daha yüksek adım sayılarında uyku kalitesi artarken, yürüyüş + topraklanma grubunda daha düşük adım düzeylerinde de uyku kalitesinde iyileşme görülmesi, topraklanmanın uyku kalitesi üzerinde ek yararlı etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Yürüyüş ve topraklanma uygulamalarının meme kanseri hastalarında ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk semptomları üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Yürüyüş ve topraklanma uygulamalarının farklı popülasyon, tedavi yöntemleri ve semptomları içeren çalışma tasarımları ile incelenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study is a three-arm, parallel-group, randomized controlled trial designed to evaluate the effects of walking and grounding interventions on pain intensity, fatigue levels, and sleep quality in women diagnosed with breast cancer. The study was conducted at the Outpatient Chemotherapy Treatment Unit of Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital between December 2024 and February 2026 with 55 patients (walking group = 18, walking + grounding group = 18, control group = 19). Data were collected using the“Patient Information Form,”the“Visual Analog Scale for Fatigue,”the“Pittsburgh Sleep Quality Index”(PSQI), and the“Visual Analog Scale”for pain. The walking group was instructed to walk for at least 30 minutes three times a week, while the walking + grounding group was instructed to walk for at least 30 minutes three times a week combined with grounding for 8 weeks. The scales were administered at the initial visit, at week 4, and at week 8. For data analysis,“ANOVA”was used when measuring three or more independent groups, and“Repeated Measures ANOVA”was used when measuring three or more dependent groups. Robust Generalized Estimating Equations were used for group and time comparisons. It was determined that there were significant differences between groups in the changes over time in pain intensity, fatigue levels, and sleep quality scores (p<0,001). While no significant difference was observed between the groups in terms of pain intensity at baseline and at the 4-week measurement, it was found that at the 8-week measurement, the control group had significantly higher pain scores compared to both the walking group and the walking + grounding group (p<0,001). Regarding fatigue levels, it was determined that the control group had significantly higher scores compared to the intervention groups, particularly in the 4th and 8th week measurements (p<0,001). Regarding sleep quality, no significant difference was observed in the baseline and 4th-week measurements; however, at the 8th week, the control group was found to have significantly higher PUKI total scores compared to the intervention groups (p<0,001). In the walking group, it was determined that fatigue decreased and sleep quality improved in patients who walked ≥41,902 steps during the first 4 weeks. In the walking + grounding group, where patients walked <41,902 steps, an improvement in sleep quality was observed. In the measurements taken at week 8, it was determined that in the walking group, patients with fewer than 89,846 steps experienced a decrease in pain intensity and fatigue, as well as an increase in energy and sleep quality. In the walking + grounding group, it was found that fatigue decreased in patients with fewer than 89,846 steps. It has been determined that walking and the accompanying grounding practice reduce pain intensity and fatigue levels in breast cancer patients, while improving sleep quality and energy levels. While sleep quality improved with higher step counts in the walking group, the fact that sleep quality improved even at lower step levels in the walking + grounding group suggests that grounding may have additional beneficial effects on sleep quality. It has been determined that walking and grounding interventions have positive effects on pain, fatigue, and insomnia symptoms in breast cancer patients. It is recommended that walking and grounding interventions be examined in study designs that include different populations, treatment methods, and symptoms.