Hemşirelerin Ekstrakorporeal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) uygulanan hastada bakım deneyimlerinin incelenmesi
An examination of nurses' care experiences in patients undergoing Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO)
  1. Tez No: 1008899
  2. Yazar: DENİZ ÜNKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Ekstrakorporeal membran oksijenizasyonu (ECMO), özellikle kritik hastalarda yaşam desteği sağlayan ileri düzey bir tedavi yöntemi olup, hemşirelik bakımı teknik, fiziksel ve duygusal açıdan karmaşıktır. Hemşirelerin bakım sürecinde karşılaştıkları deneyimlerin anlaşılması, hemşirelik uygulamalarının ve eğitim programlarının geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırma, hemşirelerin ECMO uygulanan hastalara bakım verirken yaşadıkları deneyimleri nitel bir yaklaşımla incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde ECMO uygulanan hastalara bakım veren hemşireler oluşturdu. Veriler, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizi, içerik ve betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirildi. Hemşirelerin deneyimleri, içerik analizi kapsamında tema, alt tema ve kodlar hâlinde analiz edildi. Yaş ortalamaları 33,7 olan hemşirelerin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu (kadın =16, erkek= 4) ve eğitim düzeyinin lisans olduğu belirlendi. İçerik ve betimsel analiz sonucunda ECMO'lu hastaya bakım deneyimi teması altında“Bakımın Çok Yönlü Olması”,“Hasta Güvenliği”,“ECMO Kullanımına İlişkin Sorunlar”,“Duygusal Zorluklar”olmak üzere 4 alt tema belirlendi. Hemşirelerin ECMO'lu hastanın bakım sürecinde multidisipliner iş birliği ve sürekli gözleme dayalı titiz bir yaklaşım sergilediği, dikkatli bakım, cihaz takibi, hasta güvenliğini olumsuz etkileyen kanama, enfeksiyon, bası yarası, kanül güvenliği, hasta transferi, hastaya pozisyon verme konularında stres yaşadığı belirlendi. Çalışmanın sonucunda ECMO'lu hastanın bakımının teknik bilgi ve duygusal dayanıklılık gerektirdiği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extracorporeal membrane oxygenation (ECMO) is an advanced therapeutic method that provides life support for critically ill patients and renders nursing care technically, physically, and emotionally complex. Understanding nurses' experiences during the care process is essential for improving nursing practice and developing educational programs. This study was conducted using a qualitative approach to explore nurses' experiences while providing care to patients receiving ECMO therapy. The study sample consisted of nurses who provided care to ECMO patients in a cardiovascular surgery intensive care unit. Data were collected using a semi-structured, in-depth interview technique, one of the qualitative research methods. Data analysis was performed using content and descriptive analysis methods. Nurses' experiences were analyzed within the framework of themes, subthemes, and codes. The mean age of the nurses was 33.7 years, and the majority of participants were female (female = 16, male = 4); most held a bachelor's degree. As a result of content and descriptive analysis, four subthemes were identified under the main theme of experiences related to caring for patients receiving ECMO: Multidimensional Nature of Care, Patient Safety, Problems Related to ECMO Use, and Emotional Challenges. The findings revealed that nurses demonstrated a meticulous approach based on multidisciplinary collaboration and continuous observation during the care of patients receiving ECMO. Nurses experienced stress related to vigilant care, device monitoring, and factors negatively affecting patient safety, such as bleeding, infection, pressure injuries, cannula security, patient transfer, and positioning. In conclusion, the study indicates that caring for patients receiving ECMO requires advanced technical knowledge as well as a high level of emotional resilience.