Ekstrakorporeal membran oksijenizasyonu (ECMO) uygulamalarında transport organizasyonlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of transports with extracorporeal membrane oxygenization (ECMO)
  1. Tez No: 778345
  2. Yazar: BURHAN ALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ECMO, geleneksel tedaviye yanıt vermeyen hem pulmoner hem de kalp yetmezliği yaşayan hastalar için biventriküler perfüzyon ve pulmoner destek sağlayan geçici bir yaşam destek sistemidir. ECMO desteğine ihtiyacı olan hastalar, ECMO merkezine ECMO desteği sağlanarak veya sağlanmadan nakledilirler. Çalışma, hastane öncesi ECMO transport organizasyonlarını incelemek amacıyla planlanan tanımlayıcı ve retrospektif tipte bir çalışmadır. Ocak 2020-Aralık 2021 yılları arasında, Türkiye genelinde 112 Acil Sağlık Sistemi tarafından ECMO endikasyonuyla veya ECMO desteğiyle ile transport edilmiş tüm hastaların demografik ve klinik verileri analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 134 hasta, 2020 ve 2021 yıllarında nakledilmiştir. Bu nakillerin 50'si (%37) 2020 yılında, 84'ü (%62) ise 2021 yılında gerçeklemiştir. Hastaların cinsiyeti 47'si (%35,1) kadın, 87'si (64,9) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 38,7 ± 20,9 yıldır. Hastaların 81'i (%60) kara ambulansıyla, 53'ü (%39,6) hava ambulansıyla nakledilmiştir. Hava ve kara acil yardım ambulasları ECMO desteği alan hastaların nakillerinde ortalama 428,7 ± 444,6 kilometre yol yapmışlardır. Nakiller ortalama 170,0 ± 147,7 dakika sürmüştür. COVID-19, 84 (%62) hasta ile en çok nakledilen tanı olmuştur. Sonuç olarak pandemilerin yaşandığı bu çağda ECMO hazırlık süreci ve nakli oldukça önemlidir. Yaptığımız bu çalışma ulusal bazda yapılan ilk ECMO nakli çalışmasıdır ve ECMO desteği alan hastaların uzun mesafeler olsa bile naklinin güvenli bir şekilde yapılabileceğini göstermiştir. Uzak mesafelere yapılabilen ECMO nakilleri hastanelerin kolunu uzatabilir. Ülkemizde ECMO desteği alan hastaların nakli ile alakalı daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ECMO is a temporary life support system that provides biventricular perfusion and pulmonary support for patients with both pulmonary failure and heart failure who do not respond to conventional therapy. Patients who need ECMO support are transported to the ECMO center with or without ECMO support en route. Our study is a descriptive and retrospective study aiming to evaluate prehospital ECMO transport organizations. We analyzed the demographic and clinical data of all patients who EMS transported with ECMO support across Turkey between January 2020 and December 2021. 134 patients included in our study were transported in 2020 and 2021. While 50 (37%) of these transports were carried out in 2020, 84 (62%) were carried out in 2021. While 47 (35.1%) of the patients were women, 87 (64.9%) were men. The mean age of the patients was 38.7 ± 20.9 years. While 81 (60%) of the patients were transported by land ambulances, 53 (39.6%) were transported by air ambulances. Air and land ambulances covered an average of 428.7 ± 444.6 kilometers in the transport of patients receiving ECMO support. The mean duration of the transport was 170.0 ± 147.7 minutes. The most common transport diagnosis was COVID-19 (84 patients, 62%). As a result, ECMO preparation and transport are particularly important in this era of pandemics. Our study is the first study on ECMO transport performed on a national basis and has found that patients receiving ECMO support can be transported safely even over long distances. More studies need to be conducted on the transport of patients receiving ECMO support in our country.