Bulk-fill restoratif materyallerin polimerizasyon sonrası salınan artık monomer miktarının in-vitro olarak değerlendirilmesi
An in-vitro study on the release of residual monomers following the polymerization of bulk-fill restorative materials
- Tez No: 1012875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI DURMUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Rezin esaslı kompozit materyaller, estetik ve fonksiyonel avantajları nedeniyle restoratif diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu materyallerin klinik başarılarını etkileyen en önemli faktörlerden biri, polimerizasyon sonrası yapıda kalan ve zamanla ortama salınan artık monomerlerdir. Bu monomerler; sitotoksik, genotoksik ve endokrin bozucu etkileri nedeniyle hem lokal hem de sistemik düzeyde biyolojik riskler oluşturabilmektedir. Bu durum, özellikle çocuk hastalarda kullanılan restoratif materyallerin biyolojik güvenliğinin değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, farklı uygulama ve polimerizasyon mekanizmalarına sahip üç farklı bulk-fill kompozit rezin dolgu materyalinde polimerizasyon sonrası yapıda kalan artık monomer miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu materyallerin su emilimi ve suda çözünürlük değerlerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, bulk-fill kompozitlerin biyouyumluluğuna ilişkin bilimsel kanıtların güçlendirilmesi ve özellikle çocuk diş hekimliği uygulamalarında güvenli materyal seçimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Stela Automix, Aura Bulk Fill ve VisCalor Bulk olmak üzere üç farklı bulk-fill kompozit rezin materyal kullanılmıştır. Her bir materyalden standart boyutlarda (6 mm çap ve 4 mm yükseklik) 8 adet disk örnek hazırlanmış olup, toplam 24 örnek elde edilmiştir. Hazırlanan örnekler uygun koşullarda polimerize edildikten sonra %75 etanol / %25 su çözeltisi içerisinde 37°C'de bekletilmiş ve 1., 7. ve 30. günlerde alınan örnekler LC–MS/MS yöntemi ile analiz edilmiş olup, GDMA, Bis-GMA ve UDMA monomerleri incelenmiştir. Su emilimi ve suda çözünürlük analizleri için ise her bir materyalden ayrı olarak 8'er adet yeni örnek hazırlanmış ve bu örnekler üzerinde ölçümler ISO 4049 standardına uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS v23 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, monomer salınımı açısından tüm materyallerde zamanla azalma eğilimi gözlenmiştir. 1. günde en yüksek düzeyde olan monomer salınımı, 7. ve 30. günlerde belirgin şekilde azalmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada, UDMA ve GDMA salınımının Stela Automix grubunda daha yüksek olduğu, Bis-GMA salınımının ise VisCalor Bulk materyalinde diğer gruplara kıyasla daha fazla olduğu belirlenmiştir. Aura Bulk Fill grubunda ise genel olarak daha düşük monomer salınım değerleri elde edilmiştir. Su emilimi ve suda çözünürlük değerleri incelendiğinde, tüm gruplarda su emiliminin zamanla arttığı gözlenmiştir. Gruplar arasında en yüksek su emilimi değerlerinin Aura Bulk Fill grubunda, en düşük değerlerin ise VisCalor Bulk grubunda olduğu belirlenmiştir. Stela Automix grubunun ise orta düzeyde değerler gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Monomer salınımı, su emilimi ve çözünürlük davranışının materyalin kompozisyonu, polimerizasyon özellikleri ve yapısal özelliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı ve bu parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Resin-based composite materials are widely used in restorative dentistry for their aesthetic and functional advantages. One of the most important factors affecting the clinical success of these materials is the residual monomers that remain in the structure after polymerization and released into the environment over time. These monomers may pose both local and systemic biological risks due to their cytotoxic, genotoxic, and endocrine-disrupting effects. This situation necessitates evaluating the biological safety of restorative materials, especially in pediatric patients. The aim of this study was to determine the amount of residual monomers remaining after polymerization in three different bulk-fill composite resin restorative materials with different application techniques and polymerization mechanisms. The study also aimed to evaluate the water sorption and solubility values of these materials. Based on the obtained data, it was aimed to strengthen the scientific evidence regarding the biocompatibility of bulk-fill composites and to contribute to safe material selection, particularly in pediatric dentistry applications. Material and Methods: In this study, three different bulk-fill composite resin materials, namely Stela Automix, Aura Bulk Fill, and VisCalor Bulk, were used. A total of 24 disk-shaped specimens (6 mm in diameter and 4 mm in height) were prepared, with 8 specimens for each material. After polymerization under appropriate conditions, the specimens were stored in a solution of 75% ethanol and 25% water at 37°C. Samples were collected on the 1st, 7th, and 30th days and analyzed by LC–MS/MS method. GDMA, Bis-GMA, and UDMA monomers were evaluated. For water sorption and solubility analyses, an additional set of 8 specimens per material was prepared, and the measurements were performed in accordance with ISO 4049 standards. Statistical analysis of the data was performed using IBM SPSS v23 software. Results: The results showed that monomer release decreased over time in all materials. The highest monomer release was observed on day 1, with a significant decrease on days 7 and 30. In the intergroup comparison, UDMA and GDMA release were higher in the Stela Automix group, whereas Bis-GMA release was higher in the VisCalor Bulk material compared to the other groups. The Aura Bulk Fill group exhibited generally lower monomer release values. Regarding water sorption and solubility,increases over time were observed in all groups. The highest water sorption values were found in the Aura Bulk Fill group, while the lowest values were observed in the VisCalor Bulk group. The Stela Automix group showed intermediate values. Conclusion: Monomer release, water sorption, and solubility behavior are considered to be the result of the material's composition, polymerization characteristics, and structural properties, and these parameters should be evaluated together.