Son adet tarihine göre 35 hafta üzeri gebelik haftasında doğum yapan hastaların vücut kitle indeksi-deri kıvrım kalınlığının obstetrik sonuçlara etkisi
The effect of body mass index-skinfold thickness on obstetric outcomes in patients delivering at over 35 weeks of gestation according to last menstrual period
  1. Tez No: 1012876
  2. Yazar: ELİF ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇAM, DOÇ. DR. EMEL KIYAK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, maternal antropometrik ölçümlerin (Vücut Kitle İndeksi ve deri kıvrım kalınlığı) doğum şekli ve perinatal sonuçlar üzerindeki etkisini incelemek; özellikle maternal obezite ve yaşın sezaryen riskini öngörmedeki rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, gebeliğinin 35. gebelik haftasını tamamlamış 138 gebe üzerinde prospektif kesitsel olarak yürütülmüştür. Katılımcıların VKİ değerlerinin yanı sıra; kaliper yöntemiyle dört farklı bölgeden (Triceps, Biceps, Subskapular, Suprailiak) deri kıvrım kalınlıkları ölçülmüştür. Verilerin analizi IBM SPSS v22.0 programında; normal dağılım göstermeyen değişkenler için Mann-Whitney U testi, kategorik veriler için Ki-kare testi ve bağımsız risk faktörlerini belirlemek için Çoklu Lojistik Regresyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, VKİ ≥30 kg/m2 olan obez gebelerde sezaryen ile doğum olasılığının, normal kilolu gebelere kıyasla 7.97 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır (OR=7.97, %95 GA: 2.04–31.10, p=0.003). Anne yaşındaki her 1 yıllık artışın sezaryen olasılığını %28 oranında artırdığı belirlenmiştir (OR=1.28, %95 GA: 1.07–1.52, p=0.007). Ayrıca, geçirilmiş uterin cerrahi öyküsünün sezaryen doğum riskini anlamlı derecede yükselttiği (OR=0.03), buna karşın paritenin doğum şekli üzerinde bağımsız bir etkisinin olmadığı (p > 0.05) görülmüştür. Antropometrik ölçümlerden suprailiak ve subskapular deri kıvrım kalınlığının fetal büyüme parametreleriyle pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Maternal obezite ve ilerleyen anne yaşı, sezaryen doğum riskini artıran en güçlü bağımsız değişkenlerdir. Özellikle VKİ ve bölgesel yağ dağılımının (kaliper ölçümleri) antenatal dönemde değerlendirilmesi, perinatal sonuçların öngörülmesi ve doğum yönetiminin optimize edilmesi açısından kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of maternal anthropometric measurements (BMI and skinfold thickness) on delivery mode and perinatal outcomes. This prospective cross-sectional study included pregnant women ≥35 weeks of gestation. In addition to BMI, skinfold thickness was measured from four sites (triceps, biceps, subscapular, suprailiac) using calipers. Data were analyzed using IBM SPSS v22.0, employing Mann-Whitney U, Chi-square, and Multiple Logistic Regression analyses. The probability of cesarean delivery was 7.97 times higher in obese pregnant women (BMİ ≥30 kg/m2) compared to those with normal weight (OR=7.97, p=0.003). Each one-year increase in maternal age was associated with a 28% increase in the likelihood of cesarean section (OR=1.28, p=0.007). While prior uterine surgery significantly increased the risk (OR=0.03), parity had no independent effect (p > 0.05). Maternal obesity and advancing age are the strongest independent predictors of cesarean delivery. Assessment of regional fat distribution via calipers provides valuable data for predicting perinatal risks.