Koroner arter hastalığının varlığının ve ciddiyetinin öngörülmesinde resolvin D1, interlökin-1 beta ve absent in melanoma 2'nin rolü
The role of resolvin D1, interleukin-1 beta, and absent in melanoma 2 in predicting the presence and everity of coronary artery disease
- Tez No: 1012905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ateroskleroz, koroner arter hastalığında merkezi bir rol oynamaktadır. İnflamazom aktivasyonu, özellikle AIM2 aracılığıyla IL-1β salınımını ve vasküler inflamasyonu artırarak plak progresyonuna katkıda bulunur. Buna karşılık, özel bir pro-rezolvin lipid mediyatörü olan RvD1, inflamasyonun çözülmesini destekler ve plak stabilitesine katkı sağlar. Bu çalışmanın amacı, kronik koroner sendrom hastalarında serum RvD1, AIM2 ve IL-1β düzeylerini araştırmak ve bu biyobelirteçlerin koroner arter hastalığının varlığı ve ciddiyeti ile ilişkisini ortaya koymaktır. Kliniğimizde Eylül 2024 ile Kasım 2025 tarihleri arasında yürütülen bu prospektif gözlemsel çalışmaya, kronik koroner sendrom şüphesi bulunan 141 hasta ardışık olarak dahil edildi. Koroner arter hastalığının ciddiyeti SYNTAX skoru kullanılarak değerlendirildi. Serum biyobelirteç düzeyleri enzim bağlı immünosorbent analiz yöntemi ile ölçüldü. Çalışmaya yaş ortalaması 59,5±9,4 yıl olan ve %68,8'i erkek toplam 141 hasta dahil edildi. Hastalar SYNTAX skorlarına göre üç gruba ayrıldı: SYNTAX=0 olanlar (n=42), SYNTAX 1–22 olanlar (n=46) ve SYNTAX>22 olanlar (n=53). Gruplar arasında yaş, cinsiyet, üre, kreatinin, ürik asit ve HDL düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı. Ayrıca RvD1 düzeylerinin hastalık ciddiyeti arttıkça azaldığı görüldü. Buna karşılık AIM2 ve IL-1β düzeyleri hastalık ciddiyeti arttıkça yükseldi. Çok değişkenli analizde yaş (β=0,197, p=0,005), cinsiyet (β=0,552, p=0,001) ve RvD1 (β=0,512, p<0,001) SYNTAX skorunun bağımsız öngörücüleri olarak belirlendi. ROC analizinde RvD1'in yüksek ayırt edici güce sahip olduğu bulundu (AUC=0,945). RvD1 için <766,6 ng/L kesme değeri, koroner arter hastalığı varlığını %93,9 duyarlılık ve %90,4 özgüllük ile öngördü. Çalışmamız, kronik koroner sendrom açısından değerlendirilen hastalarda serum RvD1 düzeylerinin anjiyografik stenozun (>50%) varlığını ve hastalık ciddiyetini yüksek ayırt edici güçle öngörebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis plays a central role in coronary artery disease. Inflammasome activation, particularly via AIM2, promotes IL-1β release and vascular inflammation, driving plaque progression. In contrast, RvD1 a specialized pro-resolving lipid mediator, supports inflammation resolution and plaque stability. The aim of this study is to investigate serum, RvD1, AIM2, and IL-1β levels in chronic coronary syndrome patients and to reveal the relationship between these biomarkers with the presence and severity of coronary artery disease. In this prospective observational study between September 2024 and November 2025, 141 patients suspected of having chronic coronary syndrome were sequentially enrolled. severity of coronary artery disease was assessed using the SYNTAX score. Serum levels of biomarkers were measured using an enzyme-linked immunosorbent assay . Total of 141 patients with a mean age of 59.5±9.4 years and 68.8% male were included in the study.Patients were divided into three groups according to their SYNTAX score:SYNTAX=0 (n=42), SYNTAX 1–22(n=46), and SYNTAX>22(n=53). Statistically significant differences were found between the groups in terms of age, gender, urea, creatinine, uric acid, HDL levels, also RvD1 levels were decreased with increasing disease severity In contrast, AIM2 and IL-1β levels increased as disease severity increased. In multivariate analysis, age(β=0.197,p=0.005,), gender(β=0.552,p=0.001) and RvD1 (β=0.512,p<0.001) were identified as independent predictors of SYNTAX score . In the ROC analysis RvD1 was found to have high discriminatory power AUC=0.945 with a cut-off value of <766.6ng/L predicted the presence of coronary artery disease with 93.9% sensitivity and 90.4% specificity. Our study showed that serum RvD1 levels predicted the severity and presence of angiographic stenosis(>50%) with high discriminatory power in patients evaluated for chronic coronary syndrome.