Vücut kompozisyon indekslerinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti ile ilişkisi
The relationship between body composition indices and the severity and extent of coronary artery disease
  1. Tez No: 533638
  2. Yazar: GÜNIŞIL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı (KAH)'ın ciddiyeti ve yaygınlığının hastalığın prognozunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Obezite KAH için major risk faktörlerinden birisidir. Kalça çevresi baz alınarak hesaplanan santral obezitenin vücut kitle indeksi ile hesaplanan genel obeziteden daha aterojenik olduğu bilinmektedir. Vücut şekil indeksi (BSI) ve vücut yuvarlaklık indeksi (BRI) son yıllarda saptanmış iki yeni vücut kompozisyon indeks (VKİ) idir . VKİ'leri ile KAH ilişkisinin belirlenmesi birincil kardiyovasküler korumada daha riskli hastaların öngörülmesine katkı sağlayabilir. Çalışmamızın amacı; vücut kitle indeksi gibi konvansiyonel parametrelerin yanı sıra vücut kompozisyon indekslerinin koroner arter hastalığının yaygınlığı ve ciddiyeti ile olan ilişkisini incelemektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza kardiyoloji polikliniği ve acil servise herhangi bir şikayetle başvurmuş, yapılan tetkikler neticesinde koroner anjiyografi endikasyonu konulan ve yapılan 185 hasta dahil edildi (114 erkek, 71 kadın, yaş ortalaması 62.5±11.6 yıl). Tüm hastaların koroner anjiyografi sonuçlarından Gensini ve Syntax skoru hesaplandı. Hastaların boy, kilo, bel ve kalça çevresi ölçülüp BMI, BSI, BRI, WHR, WHtR gibi antropometik parametreleri hesaplandı. Ayrıca BFM ve BFP değerleri de hesaplandı. Hastaların koroner yoğun bakım ünitesine yatışları esnasında sistolik, diyastolik kan basınçları ve kalp hızları ölçüldü, TTE yapıldı. Venöz kan örneklerinden hemogram, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, AST, ALT, CRP düzeyleri yanısıra lipid panelleri ölçüldü. Bulgular: Koroner anjiyografi yapılan 185 hastadan 113'inin en az 1 damarında kritik darlık (>%50) tespit edildi. Hastalar kritik KAH tespit edilen grup 1; (113 hasta; 68 E, 45 K; yaş ort. 65.1±10.9 yıl) ve nonkritik KAH tespit edilen grup 2; (72 hasta; 46 E, 26 K; yaş ort. 58.7±11.6 yıl) olarak iki gruba ayrıldı. Demografik verilerden DM, HT varlığı, yaş ve kalp hızı grup-1 de grup-2'ye göre anlamlı olarak yüksekti. Vücut kompozisyon indekslerinden WC değerleri grup-1'de grup-2'ye göre anlamlı olarak yüksekti (105.1±11.9 cm'e karşın 97.7±12.1 cm p=
Özet (Çeviri)
Introduction: The severity and extent of coronary artery disease (CAD) is known to adversely affect the prognosis of the disease. Obesity is one of the major risk factors for CAD. It is known that central obesity, which is calculated based on the circumference of the hip, is more atherogenic than the general obesity calculated by body mass index. Body shape index (BSI) and body roundness index (BRI) are two new body composition index that have been identified in recent years. Determination of the relationship between body composition index and CAD may contribute to the prediction of more risky patients in primary cardiovascular protection. The aim of our study was to investigate the association of body composition indexes with the extent and severity of coronary artery disease as well as conventional parameters such as BMI. Materials and Methods: Referring to with any complaint the cardiology outpatient clinic and emergency department 185 patients with coronary angiography indication were included in the study (114 male, 71 female, mean age 62.5 ± 11.6 years). Gensini and Syntax scores were calculated from coronary angiography results of all patients. Height, weight, hip and waist circumferences was measured and anthropometric parameters such as BMI, BSI, BRI, WHR, WHtR were calculated. BFM and BFP values were also calculated. Systolic, diastolic blood pressures and heart rates were measured and TTE was performed. Hemogram, fasting blood glucose, urea, creatinine, AST, ALT, CRP levels as well as lipid panels were measured from venous blood samples. Findings: Of the 185 patients who underwent coronary angiography, critical stenosis (> 50%) was detected in at least 1 vessel of 113 patients. Patients with critical CAD are identified as group 1; (113 patients; 68 E, 45 K; mean age 65.1 ± 10.9 years) and non-critical CAD were identified as group2; (72 patients; 46 E, 26 K; mean age 58.7 ± 11.6 years) were divided into two groups. DM, HT, age and heart rate were significantly higher in group-1 than in group-2. WC values were significantly higher in group-1 than in group-2 (105.1 ± 11.9 cm vs 97.7 ± 12.1 cm p =