Akut koroner sendromlu hastalarda mikroalbüminüri varlığının koroner arter hastalığının ciddiyeti ve bir yıllık mortalite ile ilişkisi
- Tez No: 175153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN DURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mikroalbüminüri varlığı, özellikle diyabetes mellitus (DM) ve hipertansiyon (HT) gibi yüksek kardiyovasküler risk profiline sahip hastaların yanısıra, normal kişilerin oluşturduğu genel popülâsyonda bile kardiyovasküler mortalite ve morbidite için risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Buna karşın akut koroner sendromlu (AKS) hastalardaki uzun dönem mortalite ile olan ilişkisi iyi bilinmemektedir. Çalışmamızda AKS'li hastalarda mikroalbüminüri varlığının, koroner arter hastalığının (KAH) ciddiyeti ve bir yıllık mortalite ile ilişkisini inceledik. YÖNTEM: Çalışmamıza AKS tanısıyla koroner yoğun bakım ünitesine yatan 144 hasta alındı. Hastaların hastaneye yatışlarının üçüncü gününde sabah alman ilk idrar örneğinde, idrar albumin ve kreatinini hesaplandı. Mikroalbüminüri tayini için, idrar albümin-kreatinin oranı (AKO) hesaplandı. AKO'nun erkeklerde 25-300 ug/mg, kadınlarda 35-300 ug/mg olması mikroalbüminüri olarak kabul edildi. Koroner ateresklerozun ciddiyeti, anjiyografik olarak hesaplanan modifiye Gensini skoru ile hesaplandı. Bir yıl sonra hastalar telefon ile aranarak tüm nedenlere bağlı mortalite kaydedildi. 13 hastaya telefon ile ulaşılamadığı için değerlendirme dışı bırakıldı. BULGULAR: Hastaların %31'i USAP (n=41), %13'ü NSTEMI (n=17) ve %56'sı STEMI (n=73) tanısı ile yatırılan hastalardan oluştu. Bir yıllık tüm nedenlere bağlı mortalite oram %14,5 (n=19) olarak bulundu. Hastaların 39'unda (%30) mikroalbüminüri pozitif bulundu. Gruplar arasında mikroalbüminüri pozitifliği ve AKO açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Although it has been shown that presence of microalbuminuria is a risk factor for cardiovascular mortality and morbidity, especially in patients with high cardiovascular risk, like diabetic and hypertensive patients and also in general population. It has not been demonstrated the relationship between long term mortality and microalbuminuria in patients with acute coronary syndrome (ACS) yet. In this study we investigated the relation of microalbuminuria with severity of coronary artery disease and one year mortality rate in patients with ACS. Methods: 144 patients, hospitalized with diagnosis of ACS were included in our study. Urinary albumin and creatinin were calculated from the first urine sample in the morning of third day of hospitalization. Urine albumin-creatinin ratio (ACR) was calculated for detection of microalbuminuria. ACR's 25-300 ug/mg for men and 35-300 ug/mg for women was defined as microalbuminuria. Severity of coronary atherosclerosis was calculated by angiographic modified gensini scoring system. All cause mortality were recorded by phone-call 1 year later. Thirteen patients were excluded from the study because of missing. Results: The patient population included 41 (31%) patients with diagnosis of USAP, 17 (13%) NSTEMI and 73 (56%) STEMI. All cause mortality rate for 1 year was found as 14,5% (n=19) . Microalbuminuria was positive in 39 patients (30%). There was no significant difference between groups regarding presence of microalbuminuria and ACR (p>0,05).