Pediatrik radyolojide 5-9 yaş aralığında çocuk dozimetrisi fantomu geliştirilmesi için farklı malzemelerin doku eşdeğerliğinin CdTe X-ışın spektroskopi tekniğiyle incelenmesi ve bilgisayarlı tomografide standart fantomla elde edilen dozimetrik sonuçlarla karşılaştırılması
Investigation of the characteristics of 5-9 years' age children tissue substitutes materials by using a CdTe semiconductor X-ray spectroscopy technique for construction of a tomographic dosimetry phantom in paediatric radiology and comparison with the dosimetric results from a standard phantom in Computed Tomography(CT)
  1. Tez No: 1012911
  2. Yazar: SENEM ZÜMRÜT DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Fizik Bilim Dalı
Özet
İyonlaştırıcı radyasyon, diagnostik, radyoterapi ve nükleer tıpta görüntüleme amaçlı kullanılmasının yanı sıra pediatrik yaş aralığında diagnostik amaçlı kullanımı da giderek yaygınlaşmıştır. Özellikle çocukların büyüme çağında hücre bölünmesinin hızlı olması, çocuk dokusunun daha fazla yağ ve su içermesi nedeniyle dozimetrik açıdan yetişkinlerden farklı değerlendirilmeleri gerekir. Yetişkinlere göre daha uzun yaşam beklentisi içerisinde olan çocuk hastaların maruz kaldığı iyonize radyasyonun oluşturacağı etkileri en aza indirmek için verilen dozun bilinmesi, doğru yöntemle belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için radyolojik uygulamalardaki dozimetrik çalışmalar önemli güncel bir araştırma konusudur. Bu tezde, 5-9 yaş aralığındaki anonim bir çocuğun "baş-boyun, abdomen, ekstremite (el-ayak-bacak) tomografik görüntülerinden kalıplama (moulding) tekniği kullanılarak antropomorfik özelliklerde pediatrik fantom üretilmiştir. Antropomorfik çocuk fantomunun kafa kısmı, anonim görüntüden işlenerek oluşturulan cisim görüntüsünden üç boyutlu yazıcıda baskısı alınarak kafa modeli oluşturulmuştur. Çocuk fantomun diğer vücut kısımları olan iskelet yapılar ise maliyeti ucuz iç piyasadan kolayca temin edilebilen iki bileşenli-solventsiz epoksiye (=1,14 gcm-3) belirli inorganik bileşikler (Ca, S, P, vb) katkılanarak kalıplama tekniği ile üretilmiştir. Benzer şekilde kafatası kemiği, solventsiz epoksi matrisli inorganik bileşiklerden, çene kemiği ve dişler yine epoksi matrisli inorganik tozlardan oluşturulmuştur. Yumuşak doku kısımları ise solventsiz epoksi reçineden ve akciğerler poiüretan köpük ve ultrason jeli karışımından üretilmiştir. 5-9 yaş aralığında çocuk doku ve organlarının yaklaşık benzeştirildiği üç boyutlu baskı ve kalıplama teknolojileri kullanılarak antropomorfik özelliklere sahip bir çocuk fantomu üretilmiştir. Dozimetrik amaçlı üretilen antropomorfik fantomun doku ve organlara verilen 80-120 kVp radyolojik enerji aralığındaki radyasyon dozları doz tahmini ve radyokromik EBT3 film dozimetre teknikleriyle incelenmiştir. Geliştirilen antropomorfik 5-9 yaş pediatrik fantom, X-ışın sistemlerin kalite kontrolünde (QC) ve pediatrik görüntüleme fantomların etkin uygulanmasında kullanılabilecektir. Tezde, fantom üzerinden yapılan doz tahminleri ile klinikte kullanılan BT cihazının performans özelliklerinin ve gerçek hastaların maruz kalacağı tahmini dozlarının değerlendirilmesine ilişkin elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ionizing radiation has been used for many years for diagnostic, radiotherapy, and imaging purposes in nuclear medicine, and its diagnostic purposely use in the pediatric age group has also become increasingly widespread in recent years. The effects of radiation on children and adolescents in the paediatric age range need to be examined dosimetrically, especially as there is more water and fat in children's tissue than in adults, and there is more cell growing in this age period. In this thesis, tomographic images (CT) of the head-neck, abdomen, extremities, hands, feet and legs of an anonymous child (regardless of gender difference) between the ages of 5-9 were examined and their models created using the molding technique. These object images were then be processed on a 3D printer and produced in anthropomorphic dimensions. Apart from the head part of anthropomorphic phantom to be determined for the child, the skeletal part within the body structure were moulded using solventless-epoxy(=1.14 gcm-3) which is low cost easily available from the internal market and has high strength and stability when it solidified in which certain inorganic mixtures (Ca, S, P, etc.) were added in the solventless epoxy matrix. Then the pediatric bone structure was produced. Similarly, the skull bone was formed from inorganic chemicals with epoxy matrix, and the jawbone and teeth were formed from ceramic mineral powders with epoxy matrix. Soft tissue parts of the body were also produced from solventless-epoxy resin. However, the lungs are made of a mixture of polyurethane foam and ultrasound gel. The production of human tissue equivalent materials suitable for different organs and tissues by using 3D printing technologies and moulding technologies, and by producing a child phantom between the ages of 5-9 in anthropomorphic dimensions, the radiation doses given to the child's organs in the 80-120 kVp radiological energy range was investigated by using an dose estimation and radiochromic film dosimetry techniques. The developed anthropomorphic pediatric phantom for ages 5-9 years can be used for quality control (QC) of x-ray systems and for the effective application of pediatric imaging phantoms. The results obtained from the phantom dose estimations, the performance characteristics of the clinical CT device, and the estimated dose exposure of real patients are discussed in detail in this thesis.