Modül teorisinde problemler
Problems on module theory
- Tez No: 101294
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ MODÜL TEORİSİNDE PROBLEMLER ZEYNEP YAPTI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MATEMATİK ANABİLİM DALI Danışman : Melih BORAL Yıl : 2001, Sayfa : 78... Jüri : Prof.Dr. Melih BORAL : Prof.Dr. Naime Ekici : Yrd.Doç.Dr. Perihan(Dinç)Artut Modüller cebirin temel yapılan arasındadır. Yine cebirin ve matematiğin birbiri ile ilişkili görünmeyen yapılarının ortak yönlerini modül teorisinde görmek mümkündür. Bu özelliği ile modüller grupların, halkaların, vektör uzaylarının bazı özelliklerinin anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu çalışmada modüllerle ve modüllerin diğer cebirsel yapılarla ilişkileri ile bağlantılı tanımlar, teoremler verilmiş, bunlarla ilgili bazı problemler çözülmüştür. Anahtar Kelimeler : Modül Teori, Parçalanma Teoremleri, Abelyen Gruplar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESİS PROBLEMS ON MODUL THEORY ZEYNEP YAPTI DEPARTMENT OF MATHEMATICS INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor: Melih BORAL Year: 2001, Pages : 78 Jury : Prof.Dr. Melih BORAL : Prof.Dr. Naime Ekici : Yrd.Doç.Dr.Perihan (Dinç)Artut The fundamental concept of a module over a ring is an idea of central importance in modern algebra and one which helps us to understand the relationship be among other algebraic structures such as groups, rings and vector spaces. In this thesis we give definitions and basic theorems on modules and their relationship with other algebraic structures and solve some related problems. Key Words : Module Theory, Decomposition Theorems, Abelian Groups II