Crowe tip 3-4 kalça displazisine sekonder gelişmiş osteoartrit hastalarında femoral kısaltıcı osteotominin düzeltici etkinliği ve tespit materyallerinin biyomekanik karşılaştırılması
- Tez No: 1012942
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Total Kalça Artroplastisi (TKA), kalça ekleminin dejeneratif hastalığında uygulanan eklem replasman cerrahisi olup Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) sekonder koksartrozlarda da uygulanmaktadır. Ancak GKD zemininde gelişen koksartroz olgularında, özellikle Crowe Tip 3 ve Tip 4 (yüksekte kalça çıkığı) olarak sınıflandırılan grupta dislokasyona bağlı kronik sürece ikincil olarak asetabulum, femur ve çevre yumuşak dokularda major morfolojik bozuklar mevcuttur. Femur başının kronik olarak çıkık olması, kalça çevresindeki nörovasküler ve muskulotendinöz yapıların kısa kalmasına sebep olmuştur. Femurun anatomik asetabuluma redükte edilmesi sırasında bu yapıların gerilmesi, başta siyatik sinir felci olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Traksiyona bağlı gelişecek olası nörovasküler komplikasyonların önüne geçmek, bacak boyu farkının kontrollü şekilde eşitlenmesi ve yumuşak doku dengesinin sağlanması için bu hastalarda uygulanan TKA cerrahisi esnasında“femoral kısaltıcı osteotomiler”ilave edilir. Bu hastalarda preop halihazırda mevcut olan diz valgusu SFO'nun ilave edildiği TKA uygulamaları sonrasında artabilir. Bizim amacımız bu hastaların cerrahisinde zaten yapılmakta olan SFO'yu varize edici biçimde uygulamanın yaratacağı biyomekanik farkı incelemek , ayrıca tespit materyallerinin bu varize edici osteotomide bir fark yaratıp yaratmadığını incelemektir. Yöntem: 2010-2024 yılları arasında kliniğimizde Crowe Tip 3-4 Kalça Displazisine Sekonder Gelişmiş olan Kalça Osteoartriti tanısıyla femoral kısaltıcı osteotominin ilave edildiği TKA ameliyatı yapılmış olan hastaların verilerinin retrospektif analiziyle ortalama deformite, femoral kısaltma, asetabulum indirme parametreleri belirlendi. Daha sonra ilgili parametrelerin ortalamasına uygun olarak üretilmiş olan üçüncü nesil kompozit femurlara belirlenen şablonlar üzerinden osteotomi gerçekleştirilerek üç gruba ayrıldı. Grup 1'de varize edici osteotomi + kablo (VC) ,Grup 2'de varize edici osteotomi + plak-vida (VP) Grup 3'de ise transvers Osteotomi + kablo (TC) tespiti kullanıldı. Daha sonra hastalara sırasıyla statik aksiyel yüklenme ile başlangıç eksenel rijiditesi, siklik yüklenme sonrası eksenel rijidite, torsiyonel rijidite ve load to failure değerleri ölçüldü. Grup 1 ve Grup 3 kendi aralarında kıyaslanarak varize edici osteotomiyle konvansiyonel osteotomi biyomekanik olarak kıyaslandı Grup 1 ve Grup 2 kendi aralarında kıyaslanarak varize edici osteotomi yapılmış femurlarda plak ve kablo tespiti kıyaslandı. Bulgular: Aksiyel yüklenme testlerinde en yüksek kırılma yükü Grup 2-VP'de (-3595 ± 1330 N) izlenmiş; başlangıç, siklik yüklenme sonrası ve kırılma rijiditeleri açısından gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (p>0,05). Tüm gruplarda siklik yüklenme sonrası rijidite değerlerinde artış gözlenmiş, en yüksek post-siklik rijiditeye Grup 3-TC (929 ± 420 N/mm) ulaşmıştır. Rotasyonel stabilite analizlerinde; burulma rijiditesi en yüksek Grup 3- TC'de (404 ± 186 N.mm/°) kaydedilirken, maksimum tork değerlerinde en yüksek dayanımı Grup 2-VP (6208 ± 1166 N.mm) sergilemiştir. Maksimum tork parametresindeki fark anlamlılığa yaklaşsa da (p=0,073), hiçbir parametrede gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çıkarım: Çalışmamızın retrospektif analiz kısmının neticesinde kliniğimizde 2010-2024 yılları arasında Crowe Tip 3-4 GKD Sekonder Koksartroz tanısıyla opere olan hastaların çoğunluğunun dizinin literatürle uyumlu olarak preop valgusta olduğu gösterilmiş ortalama preop mLDFA'ları 85,1° femoral anteversiyonları 13° olarak saptanmıştır. Çalışmamızın biyomekanik kısmının neticesinde retrospektif analizin ortalama deformite parametrelerinde üretilmiş olan kompozit femurlarda uygulanan varize edici osteotominin dış tespit materyali olarak plak ya da kablo kullanılmasından bağımsız olarak konvansiyonel olarak uygulanan transvers osteotomi + kablo grubuna kıyasla herhangi bir parametrede biyomekanik zaaf göstermediği gösterilmiştir. Varize edici grupta uygulanmış olan dış tespit materyallerinin kıyaslanması neticesinde de plak ve kablonun birbirine anlamlı olarak üstünlüğü hiçbir parametre açısından gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Total Hip Arthroplasty (THA) is a joint replacement procedure performed for degenerative hip joint diseases, including secondary coxarthrosis resulting from Developmental Dysplasia of the Hip (DDH). However, in cases of coxarthrosis developing on the basis of DDH, particularly in the group classified as Crowe Type 3 and Type 4 (high hip dislocation), major morphological abnormalities exist in the acetabulum, femur, and surrounding soft tissues secondary to the chronic process of dislocation. The chronic dislocation of the femoral head causes the neurovascular and musculotendinous structures around the hip to remain shortened. Stretching these structures during the reduction of the femur into the anatomical acetabulum can lead to serious complications, primarily sciatic nerve palsy.“Femoral shortening osteotomies”are added during THA surgery in these patients to prevent potential neurovascular complications due to traction, to equalize leg length discrepancy in a controlled manner, and to ensure soft tissue balance. Preoperative knee valgus, which is already present in these patients, may increase following THA procedures involving SFO. Our objective is to investigate the biomechanical differences created by performing the SFO—which is already a standard part of surgery for these patients—in a varus-producing manner, and to examine whether fixation materials create a difference in this varus-producing osteotomy. Methods: Parameters for average deformity, femoral shortening, and acetabular lowering were determined through a retrospective analysis of data from patients who underwent THA with femoral shortening osteotomy for hip osteoarthritis secondary to Crowe Type 3-4 Hip Dysplasia in our clinic between 2010 and 2024. Subsequently, osteotomies were performed based on determined templates on third-generation composite femurs produced in accordance with the averages of the relevant parameters, and the specimens were divided into three groups. Group 1 utilized varus-producing osteotomy + cable fixation; Group 2 utilized varus- producing osteotomy + plate-screw fixation; and Group 3 utilized transverse osteotomy + cable fixation. The specimens were then measured for initial axial stiffness under static axial loading, axial stiffness after cyclic loading, torsional stiffness, and load-to-failure values, respectively. Group 1 and Group 3 were compared to biomechanically evaluate varus-producing osteotomy versus conventional osteotomy. Group 1 and Group 2 were compared to evaluate plate versus cable fixation in femurs undergoing varus-producing osteotomy. Findings: In axial loading tests, the highest mean failure load was observed in Group 2-VP (- 3595 ± 1330 N); however, no statistically significant differences were found between the groups regarding initial, post-cyclic, and failure stiffnesses (p>0.05). An increase in stiffness values after 10,000 cycles was observed across all groups, with Group 3-TC reaching the highest post-cyclic stiffness (929 ± 420 N/mm). In rotational stability analyses, while the highest mean torsional rigidity was recorded in Group 3-TC (404 ± 186 N.mm/°), Group 2- VP exhibited the highest resistance in terms of maximum torque (6208 ± 1166 N.mm). Although the difference in the maximum torque parameter approached statistical significance (p=0.073), no significant difference was found between the groups for any of the parameters evaluated. Conclusion: As a result of the retrospective analysis part of our study, it was shown that the majority of patients operated on in our clinic between 2010 and 2024 with a diagnosis of Crowe Type 3-4 DDH Secondary Coxarthrosis had preop valgus alignment of the knee, in accordance with the literature; the mean preop mLDFA was determined as 85.1°, and femoral anteversion as 13°. As a result of the biomechanical part of our study, it was demonstrated that the varization osteotomy applied to composite femurs produced according to the mean deformity parameters of the retrospective analysis did not show biomechanical weakness in any parameter compared to the conventionally applied transverse osteotomy + cable group, regardless of whether a plate or cable was used as the external fixation material. In the comparison of the external fixation materials applied in the varization group, no significant superiority of the plate or cable to each other was demonstrated in terms of any parameter.