Gelişimsel kalça displazisi zemininde gelişen koksartrozlarda total kalça artroplastisi uygulamalarımızın sonuçları
Results of our surgical therapy of total hip arhroplasty at the patients with coxarthrosis following the devolopmental dislocation of the hip
  1. Tez No: 347675
  2. Yazar: ALPER TİMURKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmaya dahil edilen 70 hastanın 90 kalçası, klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Hastaların 10?u erkek, 60?ı kadın ameliyat edildikleri andaki yaş ortalamaları 46.73 (23-74) idi. Onsekizine sağ, 32?sine sol, 20?sine bilateral total kalça artroplastisi uygulandı, ortalama 52.12 ay takip edildi. Radyografik olarak Crowe sınıflamasına göre 90 kalçanın 30?u Tip 1, 9?u Tip 2, 10?u Tip 3 ve 41?i Tip 4 idi. Grafiler Callaghan ?ın radyolojik izleme parametrelerine göre değerlendirildi. Doksan kalçanın 88?i gerçek asetabuluma yerleştirildi, 25?ine subtrokanterik femoral kısaltma osteotomisi yapıldı. Vakalarda ki osteotomi bölgesinin en geç radyolojik kaynama süresi 7 ay olarak tespit edildi. Asetabuler komponentlerin % 30?dan fazlasının desteksiz kaldığı 9 kalçada, femur başından alınan otogreftin asetabulumun süperolateraline yerleştirildiği gözlendi. Daha çok vidalı asetabuler cup, ilk yaptığımız vakalarda ise ekspansion cup?ın asetabuler komponent olarak kullanıldığı görüldü. Tüm protezlerin çimentosuz konulduğu tespit edildi. Hastaların klinik değerlendirmesinde Harris Kalça Değerlendirme Formu, ağrı değerlendirmesinde ise Harris?in ağrı skorlaması ve Visüel Analog Skala(VAS)? sı kullanıldı. Ameliyat öncesi Harris kalça skoru ortalaması 32.5, VAS skoru ortalaması 9.14 iken; ameliyat sonrası bu değerler sırasıyla 86.5 ve 1.42 olarak tespit edildi. Harris kalça skorlama sistemine göre hastaların son kontrollerinde 64?ü mükemmel, 12?si çok iyi, 8?i iyi, 5?i orta, 1?i kötü sonuç olarak değerlendirildi. Komplikasyon olarak; 2 kalçada siyatik,1 kalçada ise geçici femoral sinir paralizisi, 16 kalçada komponent çakılırken femurda fissür veya fraktür, 7 kalçada dislokasyon, 7 kalçada aseptik gevşeme, 1 kalçada enfeksiyon, 1 hastada Derin Ven Trombozu, 1 hastada ise derin ven trombozuna sekonder Akciğer embolisi gelişti. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında gelişimsel kalça displazisine sekonder gelişmiş kalça osteoartritinde uyguladığımız çimentosuz total kalça artroplastilerinin postoperatif klinik ve radyolojik sonuçlarının başarılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Clinical and radiological evaluations were made for 90 hip of 70 patients enrolled in the study. 10 patients were men and 60 patients were women and the average age of operation was 46.73 (23-74). 18 patients had right total hip arthroplasty, 32 had left and 20 had bilateral total hip arthroplasty. Average follow-up period was 52.12 months. In the radiological aspect, according to Crowe classification, 30 of 90 hip were of Type 1, 9 of Type 2, 10 of Type 3 and 41 were of Type 4. Plain radiographs were assessed according to the radiological follow- up parameters of Callaghan. 88 of 90 hip were placed in the true acetabulum. Subtrochanteric femoral shortening osteotomy was applied for 25 hip. It was observed that otografts taken from femoral head were placed in the superolateral portion of acetabulum in 9 hip of which the acetabular components lack more than %30 of their support. It was seen that for the acetabular component, expansion cup was used in the first cases than mostly the acetabular cup with screws have been used. All prostheses were applied without using any cement. Harris Hip Evaluation Form was used for the clinical evaluation of patients. The pain scores were assessed by Harris Pain Scoring and Visual Analogous Scale (VAS). While the preoperative average Harris and VAS scores were 32,5 and 9,14 respectively, the postoperative scores were detected as 86,5 and 1,42. According to Harris Scoring, in the last follow-up visits, 64 of cases were evaluated as excellent, 12 as very favouarble, 8 as favourable, 5 as moderate and 1 as bad result. The complications were as follows: temporary femoral nerve paralysis in 1 hip and sciatic nerve paralysis in 2 hip, femoral fissure or fracture during component insertion in 16 hip, dislocation in 7 hip, aseptic relaxation in 7 hip, infection in 1 hip, deep vein trombosis in 1 patient, pulmonary embolism in 1 patient. When compared with literature data, the postoperative clinical and radiological results of total hip artroplasties that we performed without cement application in coxarthrosis cases secondary to developmental dysplasia of hip are promising.