Flavonoidlerin ortodontik relapsla olan ilişkisinin bilgisayar destekli ilaç tasarımı yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the relationship between flavonoids and orthodontii relapse using computer-aided drug design methods
- Tez No: 1012981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BAŞER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Ortodontik tedavi sonrası diş pozisyonlarının korunması, doku remodeling mekanizmaları ve matriks metalloproteinaz (MMP) enzimlerinin yol açtığı ortodontik relaps nedeniyle güçleşmektedir. Bu çalışmada, relaps sürecinde anahtar rol oynayan MMP-2, -7, -8 ve -9 enzimlerine karşı doğal kaynaklı flavonoid türevlerinin inhibitör etkilerini ve yapısal özelliklerini belirlemek amacıyla in siliko yöntemler kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, hedef enzimlerin 3 boyutlu yapıları ve aktif bölgeleri belirlenerek 100 adet flavonoid türevli ligand hazırlanmıştır. Kontrol grubu (NNGH) ve referans ligandlar eşliğinde moleküler kenetlenme (docking) yapılarak serbest bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Öne çıkan bileşiklerin ilaç olabilme potansiyelleri ADMET özellikleri üzerinden değerlendirilmiş ve en yüksek afiniteye sahip komplekslerin kritik amino asit etkileşimleri analiz edilmiştir. Moleküler kenetlenme sonuçlarına göre; MMP-2 enzimi için 91 numaralı ligand (- 11.98 kcal/mol) His121 ve Leu138 kalıntılarıyla; MMP-7 için 87 numaralı ligand (-10.14 kcal/mol) Tyr167 ve Ala177 amino asitleriyle; MMP-8 için 69 numaralı ligand (-10.59 kcal/mol) Leu160 ve Tyr219 üzerinden; MMP-9 için ise 77 numaralı ligand (-11.41 kcal/mol) Gln108 ve Tyr179 amino asitleriyle en güçlü bağlanma afinitesini ve stabil kompleksleri oluşturmuştur. Bu çalışma, ortodontik relapsın önlenmesine yönelik doğal kaynaklı potansiyel MMP inhibitörlerinin in siliko yöntemlerle hızla belirlenmesine katkı sağlamış, gelecekte yapılacak in vitro ve in vivo çalışmalara kapsamlı bir bilimsel rehber sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The preservation of ideal tooth positions following orthodontic treatment is hindered by orthodontic relapse, which is driven by tissue remodeling mechanisms and matrix metalloproteinase (MMP) enzymes. In this study, in silico methods were employed to determine the inhibitory effects and structural properties of naturally derived flavonoid derivatives against MMP-2, -7, -8, and -9 enzymes, which play a key role in the relapse process. Within the scope of the study, the three-dimensional structures and active sites of the target enzymes were identified, and 100 flavonoid-derived ligands were prepared. Molecular docking was performed in the presence of a control group compound (NNGH) and reference ligands to calculate free binding energies. The drug-likeness potentials of the prominent compounds were evaluated through ADMET properties, and the critical amino acid interactions of the complexes with the highest affinity were analyzed at the molecular level. According to the molecular docking results; for the MMP-2 enzyme, ligand 91 (- 11.98 kcal/mol) formed critical interactions with His121 and Leu138 residues; for MMP- 7, ligand 87 (-10.14 kcal/mol) displayed the best affinity by forming hydrogen bonds with amino acids such as Tyr167 and Ala177; for MMP-8, ligand 69 (-11.41 kcal/mol) exhibited the strongest binding via Leu160 and Tyr219; and for MMP-9, ligand 77 (-11.41 kcal/mol) was determined to have the highest affinity, forming stable complexes with Gln108 and Tyr179 amino acids. In conclusion, this study has contributed to the rapid identification of naturally derived potential MMP inhibitors for preventing orthodontic relapse using in silico methods, and provides a comprehensive scientific guidance for future in vitro and in vivo studies.