Dijital ve konvansiyonel ölçü yöntemlerinin, elde edilen modeller üzerindeki ölçümler ve kişilerin memnuniyeti üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of digital and conventional impression methods in terms of model measurements and patient satisfaction
  1. Tez No: 1012989
  2. Yazar: OĞUZHAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, farklı optik prensiplere sahip üç intraoral tarayıcı (3Shape Trios 5, Medit i600 ve Helios 600) ile elde edilen modeller üzerindeki lineer ölçümleri hem kendi aralarında hem de konvansiyonel aljinat ölçü yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve farklı ölçü yöntemlerinin hasta memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya dahil edilen 22 katılımcının üst ve alt çenelerinden konvansiyonel aljinat yöntemi ile ölçü alınarak alçı modeller elde edilmiştir. Bu modeller üzerinde interkanin, interpremolar ve intermolar bölgelerde dijital kumpas ile lineer ölçümler yapılmıştır. Modeller daha sonra ilgili tarayıcı sistemler ile taranmış ve dijital ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, her ölçü yönteminden sonra hasta memnuniyeti; rahatlık, stres, ağrı, ağız kuruluğu, ağız içi rahatlık, dil rahatlığı, öğürme refleksi, işlem süresi algısı ve genel memnuniyet gibi parametreler üzerinden Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilme yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre interkanin mesafelerde yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), posterior bölgelerde bazı ölçümlerde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir (p<0,05). Özellikle üst çene intermolar bölgede anlamlı farklılık bulunurken (p<0,05), alt çene intermolar bölgede bu fark gözlenmemiştir (p>0,05). Dijital sistemler arasında bazı ölçüm bölgelerinde farklılıklar gözlenirken, bu farklılıkların değerlendirilen bölgeye göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Hasta memnuniyeti açısından dijital ölçü yöntemleri, konvansiyonel yönteme göre daha yüksek skorlar göstermiştir. Sonuç olarak, dijital ölçü yöntemlerinin hasta memnuniyeti açısından avantaj sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte, elde edilen ölçüm sonuçlarının değerlendirilen bölgeye bağlı olarak farklılık gösterdiği ve bu değişkenliğin özellikle posterior bölgelerde daha belirgin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the linear measurements obtained from models acquired using three intraoral scanners with different optical principles (3Shape Trios 5, Medit i600, and Helios 600), both among themselves and in comparison with the conventional alginate impression method, and to investigate the effects of different impression methods on patient satisfaction. A total of 22 participants were included in the study. Conventional alginate impressions were taken from the maxillary and mandibular arches, and plaster models were obtained. Linear measurements were performed on these models in the intercanine, interpremolar, and intermolar regions using a digital caliper. The models were then scanned using the respective scanner systems, and digital measurements were carried out. In addition, patient satisfaction was evaluated after each impression method using the Visual Analog Scale (VAS), based on parameters such as comfort, stress, pain, dry mouth, intraoral comfort, tongue comfort, gag reflex, perceived procedure time, and overall satisfaction. According to the results, no statistically significant differences were found between the methods in intercanine distances (p>0.05), whereas significant differences were observed in some measurements in the posterior regions (p<0.05). Specifically, a significant difference was found in the maxillary intermolar region (p<0.05), while no significant difference was observed in the mandibular intermolar region (p>0.05). Differences were observed among the digital systems in certain measurement regions, and these differences were found to vary depending on the region evaluated. In terms of patient satisfaction, digital impression methods showed higher scores compared to the conventional method. In conclusion, digital impression methods provide an advantage in terms of patient satisfaction; however, measurement results vary depending on the evaluated dental region, with greater variability observed particularly in posterior regions.