Kanatlı eti endüstrisinde sürdürülebilir bir yaklaşım: Tavuk ayağının kolajen hidrolizatı üretiminde değerlendirilmesi
A sustainable approach in the poultry meat industry: Valorization of chicken feet for collagen hydrolysate production
  1. Tez No: 1013010
  2. Yazar: CENK MERMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA SÖBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Yapılan tez çalışmasıyla, tavuk ayağından kolajen hidrolizatı eldesi ve elde edilen hidrolizatın karakteristik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tavuk ayağının değerlendirilmesine yönelik farklı kullanım alanlarının oluşturulması ve gıda endüstrisine, dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Kolajen hidrolizatı üretiminde kullanılan tavuk ayağı hammaddesinin ortalama %67,63 nem, %17,57 protein ve %11,07 yağ içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Hidroliz işlemi sonucunda en yüksek protein oranı %1 alkalaz konsantrasyonunda hidroliz edilen grupta %91,20 tespit edilmiştir. Hidroliz derecesi %0,5 papain konsantrasyonunda %10,30 ile en düşük, %1 alkalaz konsantrasyonunda %26,10 ile en yüksek seviyede belirlenmiştir. Buna paralel olarak üretim verimi de %37,50'den %69,80'e yükselmiştir. Fonksiyonel özellikler açısından yağ bağlama kapasitesi 1,45–3,85 mL/g aralığında değişim göstermiştir. pH değerlerinin ise hidroliz derecesine bağlı olarak azaldığı ve %0,5 papain konsantrasyonunda hidroliz sonucu 8,49 olan pH %1 alkalaz konsantrasyonunda 6,27'ye düşmüştür. Tavuk ayağı hidrolizatının fonksiyonel özellikleri, protein oranı ve protein kalitesi dikkate alındığında piyasada bulunan benzer ürünlere alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to produce collagen hydrolysate from chicken feet and to characterize the physicochemical and functional properties of the obtained hydrolysate. Additionally, the study sought to develop alternative utilization pathways for chicken feet, thereby contributing to the food industry and, consequently, to the national economy. The chicken feet used as raw material for collagen hydrolysate production were determined to contain, on average, 67.63% moisture, 17.57% protein, and 11.07% fat. Following enzymatic hydrolysis, the highest protein content (91.20%) was observed in the group treated with 1% alcalase. The degree of hydrolysis was found to be lowest (10.30%) at 0.5% papain concentration and highest (26.10%) at 1% alcalase concentration. In parallel with this increase, the production yield rose from 37.50% to 69.80%. In terms of functional properties, oil-binding capacity ranged between 1.45 and 3.85 mL/g. The pH values decreased as a function of the degree of hydrolysis, dropping from 8.49 in the 0.5% papain-treated group to 6.27 in the 1% alcalase-treated group. Considering its functional properties, protein content, and protein quality, the chicken feet hydrolysate was concluded to be a promising alternative to similar products currently available on the market.